purplebixi Twitch Sözlük

purplebixi

171. Twitch'te siyaset yapılmaz algısını bir kenara bırakıp, siyaset değil, ülke gündemine yorum yaparak insanlara gündemde olan şeyleri kendi çapında objektif bir şekilde anlatan yayıncıdır. Kendisini 2021 Mart ayından beridir severek izlerim, şu sıralar meşguliyetimden dolayı da pek izleyemiyorum ama aynı kalitesinde devam ediyor.

Araştırma yapan, insanlara araştırdıklarını anlatmayı seven, her kesime hitap etmeye çalışan ve yeri geldiği zaman da oyunlar ile kitlesini eğlendirmeye çalışan birisi olarak görüyorum kendisini. İnsanların eleştirilerine de şahsım adına pek anlam veremedim açıkcası. Neymiş efendim Atatürk primiymiş, neymiş efendim tekrara düşüyormuş. Benim de odamda Atatürk var, ben Atatürk'ü prim olsun diye değil, sevdiğim için, saygı duyduğum için, bir önderim olarak gördüğüm için asıyorum. Bence o da onun için asıyor ve bu neden insanları rahatsız ediyor ki? Prim için bile asıyorsa ben assın isterim, bazıları görmekten bile rahatsız olurken Atatürk'ün arka planda bulunması bana iştah verir. Kendisi de zaten hediye olduğunu söyledi. O kadar beyninize kazınmış ki bazı kalıplar, Atatürk'ü gördüğünüz yerde hemen ''prim primmm'' diye sayıklamaya başlayıveriyorsunuz. Herkes Atatürk primi yapmıyor, herkes din primi yapmıyor, herkes bir şeyin priminin peşinde değil. Ki dediğim gibi, eğer yapıyorsa da yapsın, onur madalyası olarak yakasında bile takabilir prim lafzını.

Onun dışında yayının tekrara düşmesi konusunda ben de size katılıyorum. Yayın çok fazla tekrara düşüyor, çünkü gündem hep birbirinin tekrarı. Türkiye gündemini kim ne kadar takip ediyor bilmiyorum, ancak gelen eleştiriler arasında bunu görmek aşırı derecede komik. Çünkü her gün neredeyse aynı olayın yaşandığı güzel ülkemde, gündem yorumlayan birinin tekrara düşmesi gayet doğal bir şey. Erdoğan çıkacak ekonomi harika diyecek zaten önümüzdeki 2 yıl boyunca. Kılıçdaroğlu hayır öyle değil diyecek, Erdoğan özgürlüklerimizi kısıtlayan şeylere biraz daha imza atacak, siyasi partiler gençler ve beyaz yakalar üzerinden sürekli manipulatif söylemlerine devam edecek ve sonuç: aynı gündem, aynı olaylar, aynı nabız. 2 yıl boyunca bu böyle ha, şimdiden haberiniz olsun. Eğer sıkılırsanız izlemeyin bence Purplebixi'yi.

Eksikleri var mı? Var. Herkes insan. Eleştiri kaldırmalı mı? Evet. Eleştiri kaldıramayana insan bile demem. Ancak yapıcı ya da yıkıcı bile olsa mantıklı eleştiri olması lazım be kardeşim. Kıçtan sallama birkaç entry ile kendi siyasi oluşumunuzu desteklemiyor diye bulduğunuz 2-3 argümanla bir insana defalarca sallarsanız kimse sizi ciddiye almaz ki, umursanmazsınız bile.

Ben eksiklerini sokak röportajlarına çok vakit ayırması, eskiden de bir ara çok fazla edit videosu açması ve saatlerce ''Avrupa'da bak bu ne kadar ucuz!'' videosu izlemesi olarak görüyorum.

Sokak röportajları zaten hep aynı. Bir dayı var, bir de çevresindekiler. Dayı boş yapıyor, çevresindekiler de gülüyor. Deep Humor videolarını izleyin geçin, 2-3 dakikada tüm videonun özeti orada var zaten. Ama Purple neredeyse bu videolardan bir yayında 3-4 tane izleyince artık bayma geliyor bana. Ben o videolara 10 saniye bile zor dayanırken bu adam nasıl oluyor da 3-4 tanesini art arda nasıl izliyor gerçekten aklım almıyor. Bir zaman sonra beynim şiddetli bir şekilde uyuşuyor benim çünkü.

Avrupa'da şu çok ucuz videoları da aynı şekilde. Anladık kardeşim tamam yeter artık. Avrupa'da et, meyve, sebze her şey çok ucuz, tamam lan yeter. Her yayında eksiksiz olarak bir man kafa atıyor bu videoları, Purple da ''Yeter daha kardeşim ya, anladık'' demiyor izliyor. Bana atsalar hayatta açmam, baydı çünkü. Ulan Almanya'yı izliyor, sonra Fransa'yı da izliyor. Arada ne kadar fark olabilir amk? İkisini de izleyeceğine orada bu kadarsa, burada da bu kadardır de geç işte. Ama yok, illa izleyecek. ABD'de 1 dolara market varmış, normal amk? Neden bunu 1 saat boyunca izliyoruz ki? Adam ''bakın eeeeet vaaaaar'' yapıyor 1 saat boyunca. Bir de ''1 dolar hem deeeee'' yapıyor. Ulan amk anladık. İleri bile sarmadan 30 çeşit eti bize saymasını izliyoruz adamın. O kadar sıkılıyorum ki o videoları açtığında unsub yapıp kapatıp gidesim geliyor.

Kısacası, siyasi partinize laf edildi diye kıçınızda acı olabilir. Ama bunu boş sözlerle yansıtmayın. Popülizm eleştiri de o kadar komik ki amk. Neymiş popülizmmiş, ulan doğru söylemek ne zamandır popülizm? Kılıçdaroğlu popülist, diğer doğru söyleyen herkes popülist, şu popülist, bu popülist. Ülkede o kadar yanlış var ve doğrusu o kadar basit ki, ne söylesen popülizm oluyor zaten. Her neyse, daha fazla uzatmanın bir anlamı yok. Purplebixi eğlenceli yayınları ve gündem eleştirileri; katılımcı yayıncılık ile bence güzel bir iş çıkarıyor. Benim desteklediğim partiyi desteklemesi ya da desteklememesi umrumda değil, adam işini iyi yapıyor mu ben ona bakıyorum, siz de ona bakın.


0 | 11-10-2021 13:35
172. Yukarıdaki avelin yazdığını boşuna okumayın dişe dokunur tek bi laf bile yok. Bizim partimize laf ediyor diye laf atmiyoruz adama dingil, meslek lisesine giden çocuğun bile düşündüğü şeyleri geveleyip duruyor saatlerce 1 tane özgün unique düşüncesi yok bir işe yaradığı da yok ciddiyetsizin teki ben niye izleyeyim destekleyeyim bu bebeyi


+8 | 11-10-2021 17:42 - 11-10-2021 17:45
173. Twitch ortamında apolitik olan siyasetle hiçbir ilgisi olmayan hatta nefret eden genç kitleyi konsolide ettiğini düşünüyorum. Ancak benim gibi yakın tarihte yaşanan siyasi her olayı bilen biri için izlemek sıkıcı gelebilir çünkü bildiğim mevzular. Bu konulara uzak olanların ilgisini çekiyor haliyle. Yayınlarını da bu kitleye göre yapıyor bana göre izlenme sayısına bakarsak başarılı da gidiyor.


0 | 11-10-2021 18:51
/18
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/18