nba Twitch Sözlük

nba

1. Dünyada büyük bir izleyici kitlesine sahip, icerisinde dunyanin en iyi atletlerini barindiran, All-Star olsun Playoff olsun hayatimiza kucukte olsa heyecan ve renk katan bir basketbol ligidir. Long Live The King #23


0 | 12-06-2018 22:39 - 12-06-2018 22:40
2. son yıllarda geçirdiği “bence iğrenç” dönüşümle birlikte yakın zamanda bir “70ler krizi” daha yaşaması muhtemel olan lig.
tamamen faul almak için içeriye dalan, kendini sağa sola savuran oyuncular, yıllardır ısrarla yaptırım altına alınmayan şut atarken rakip savunmacıya bilerek çarpıp faul alma taktiğinin iyice bokunun çıkması, en ufak temasta savunmacıya faul çalınması, all star seviyesindeki bütün oyuncuların ayan beyan dirsek/kol kullanarak kendisine yer açması ve buna katiyen hücum faul çalınmaması (eskiden tüm nba’de 3-4 oyuncuya bu tolerans gösterilirdi, artık belli bir seviyenin üstündeki herkese gösteriliyor). load management adı verilen, özünde kafasına esen üst seviye oyuncunun maça çıkmaması olayını da iyice olağan, rutin haline getirmiş olan…. bu liste uzar gider.
sorsak “ligdeki yetenek seviyesi çok yüksek abi”
evet yüksek, çünkü artık nba’de savunma yapılabilmesine olanak tanınmıyor. ellerini arkadan bağlayarak savunma yapan bile görebiliyoruz artık. öyle komik bir noktaya gelindi yani.

abd milli takımının hazırlık maçlarındaki zavallı haliyle de iyice tescillendi. o kadar yetenekli oldukları halde kafayı faul almakla bozmuşlar, faul çalınmayınca da iphone kutusundan hıyar çıkan çocuk gibi bakıyorlar hakemlere. youtube’da reddit’te mixler bile yapmışlar bu konuda.
gittiler nba’de süre almayan çaylaklardan kurulu nijerya milli takımına maç kaybettiler.
nba finallerinin ratingi, futbolla alakası olmayan amerikada euro 2020 final maçının gerisinde kalmış.
“70’ler krizi” dediğim şey de şu, 70 li yıllar nba’in hiç izlenmemediği, alternatif olarak kurulan aba liginden daha az ilgi gördüğü, aba ile birleştikten sonra dahi nba final maçlarının canlı yayınlanmak yerine gece 11-12lerde banttan yayınlandığı dönemler, ligde birçok oyuncu kokain, alkol bağımlısı vs.
genelde bird ve magic’in 79 yılında lige girerek “nba’i kurtardığı” söylenir, ki bence de doğrudur.

benim gibi, yaklaşık 20 sezondur bu ligi takip eden, yeri gelince charlotte-sacramento maçını bile göz ucuyla izlemiş bir seyirci bile bunları söylüyorsa, nba ile yüzeysel olarak ilgilenenlerin ne düşündüğünü tahmin bile edemiyorum.
sirk’e dönüşmelerine çok az kaldı. umarım tekrar savunma yapılabilen bir lig olmayı başarırlar. 2000deki kör dövüşü maçlara dönülsün demem tabi ki ama, son 2-3 senede iş iyice zıvanadan çıktı. amerikalılar bile nba finalleri yerine olimpiyat hazırlık maçında, nijerya tarafından tokatlanmalarını izlemekten keyif alır hale geldilerse, iş çok sıkıntılı bir noktaya gidiyor demektir bence.


0 | 05-09-2021 22:08
/1
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/1