leviacaster Twitch Sözlük

leviacaster

1. CS:GO için "yatırım tavsiyesi değildir" adı altında yatırım tavsiyeleri veren Twitch yayıncısı. Kendisini öncelikle YouTube videolarından tanıdım ve sonrasında Twitch'te takip etmeye başladım. Kendisini ve topluluğunu tanıdıkça hem kendisinden, hem topluluğundan soğudum.

Kendisi hakkında yaptığım gözlemler:
1-Clickbait yapar. Hem videolarında, hem yayın başlıklarında clickbait kullanmaktan çekinmez.
2-Hem videoları, hem yayınları ağzına kadar reklam doludur. Her videosunun başı sponsorlu video içerir. Yayınlarda ise hem birden fazla sponsorluk alır, hem Twitch reklamı basar. Bu reklamlardan kurtulmak için abonelik alsanız bile fayda etmez çünkü kullandığı program sayesinde abonelere dahi reklam izletir. Böyle bir reklam politikası yürüten insanın izleyicisine saygı duyduğuna inanmıyorum. Sadece daha fazla sponsorluk bulabilmek için izleyiciyi araç olarak kullanıyor. Gerçek manada kaliteli bir topluluk yaratma peşinde değil.
3-Discord kanalında dolandırıcı ve toksik kişilerle muhatap olabilirsiniz. Elbette hepsi böyle insanlardan oluşmuyor ama ciddi sorunlu tipler de var. Benim bizzat şahit olduğum olay ise CS:GO alım-satım işlerinden anlamayan bir arkadaş kanala gelip bıçağını satmak istedi. Birisi bıçağını aldı ama parasını vermedi. Yanlış hatırlamıyorsam bıçağının değeri 15K civarıydı. Elbette burada levia'nın birebir suçu yok ama sonuçta burası senin topluluğun ve alım-satım odası açıyorsan oradaki adamların güvenilir olup olmadığını da sorgulaman gerek. Önüne gelen "ben alıcıyım" veya "ben satıcıyım" diyememeli. Yoksa insanlar bu şekilde mağdur oluyor. Bununla uğraşmıyor tabii ki çünkü üstte de dediğim gibi amaç kaliteli bir topluluk yaratmak değil, daha fazla sponsor bulmak.


Son olarak kendisinin Discord'unda yaşadığım olayı anlatıp bitirmek istiyorum:
Son zamanlarda Steam'de listeleme bug'ı var, bu bug yüzünden eşyalarını listeleyemiyorsunuz ve önceden listelemiş olan kişilerin ilanlarını görüyorsunuz. Bunun akabinde sık sık "Mirage hatıra paketlerinin fiyatı arttı satış yapalım mı" diye soru geliyordu ve ben de insanlara "onların gerçek değeri o değil, bug dolayısıyla o fiyat gözüküyor. Son satış fiyatlarına bakarsanız gerçek değerini görebilirsiniz" diyordum. Sonrasında bu bug'ı bilen bir arkadaş gelip benimle tartışmaya başladı. Tartışmasının nedeni de "hayır söylediğin yanlış, hatıra paketlerin gerçek değeri anlık listeleme fiyatıdır" diyordu. Bunu deme nedeni de bu işin ticaretini yapıyor olmasıydı. Çok fazla uzatmak istemiyorum o yüzden buraları geçiyorum. Bu şahıs en sonunda haksız olduğunu anladı ve fazlasıyla sinirlendi. Tartışmanın sonlarına doğru da şahsıma baya bi' küfür ve hakaret etti. Olayı modlara bildirdiğim zaman ise şahısa sadece 1 günlük timeout verdiler. Bunu levia'nın kendisine ilettiğimde de o da 1 günlük timeout'un yeterli olduğunu söyledi. Merak ettiğim şey ise aynı küfürleri kendisi işitse o zaman da 1 gün timeout yeterli olacak mıydı yoksa perma ban mı atacaktı? Yani kendi şahsına verdiği değeri topluluğuna vermiyor, umursamıyor. Çoluk çocuktan küfür yiyorsunuz bu da yanlarına kalıyor. Ha ama eğer yayın bildirimi geldiğinde kanalından çıkarsanız Discord sunucusundan perma ban yiyorsunuz. Yani böyle basit bir şey için bile adam banlayan abimiz, alenen edilmiş küfür ve hakarete 1 gün timeout'u uygun görüyor.

Özet:

Levia, topluluğunda insanları bilgilendiren ve saygı çerçevesinde iletişim kurmaya çalışan kişileri değil, insanların bilgisizliğini sömüren, küfür ve hakaret bağımlısı adamları (çocukları) istiyor. Pek sağlıklı bir iş modeli değil gibi.


+1 | 07-07-2023 22:22 - 08-07-2023 14:08
/1
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/1