jahrein Twitch Sözlük

jahrein

691. Gerçekten Twitch'in son kalesi, bu kadar etliye sütlüye karışmayan yalaka yayıncının arasında insanları, oyuncuları ve ülkesinin iyiliği için ne gerekiyorsa söylemekten çekinmeyen ender yayıncılardan birisi.
Kurduğu rekkitz ekibi de aynı şekilde ülkenin bu zor zamanlarında insanlara doğruları ve yanlışları korkmadan göstermeye çalışıyorlar, bu saçma düzene karşı duruyorlar, iyi ki varsınız.


+5 | 22-03-2021 17:58
692. Bu adam ölüyü diriltiyor, hafta içi gece 02de izlenmesi 30% artıyor ama amerikan izleyicileri de olabilir yarım gün saat farkıyla geliyorlardır.
Trafik kazası olayına da baktım, adamın psikolojik bir sıkıntısı var hiç utanmadan başkasını kötü veya suçluymuş gibi gösterebiliyor. Tam bir manipüleci.


+11 | 25-03-2021 02:00
693. Dün geceki yayınında Türklük-Kürtlük mevzusuna girince uzun süredir takip ettiğimden dolayı görüşlerine biraz şaşırdığım yayıncı haline geldi. Sebebi de şu. Bir Kemalist olarak bildiğim sayın Ahmet bey Kemalizm'in 6 okundan birini üstelik en önemlilerinden birini tartışmaya açarak hem iktidarın gündem değiştirme çabalarına yardımcı olmuş hem de etnikçi sözde solcu özde faşist olan kesimlerin argümanını dile getirmiştir. Öncelikle Almanya'da böyle bir yasa yok denmişti yayında bunu bi açıklığa kavuşturayım. Almanya'da kendi vatandaşını Alman olarak gören bir yasa mevcut. Hatta bu yasa 2001 yılına kadar sadece alman vatandaşlarını değil cermen soyundan gelenleri de alman olarak görürken daha sonra değiştirilip sadece alman vatandaşı olanları alman olarak tanır hale gelmiştir. Yani Almanyalı diye bir tabir yoktur. Her ulus devlette olduğu gibi vatandaşlık tanımı böyledir. Gelelim Türkiye'ye. Tabii ki kimse hiçbir etnik kesime zorla Türklük dayatamaz. Ancak devlet her vatandaşını anayasanın 66.maddesinde olduğu gibi Türk görmek zorundadır. Türklüğü etnisiteye indirgersek yarın ülkenin adı da değiştirilmek istenir hatta ortak dil bile değiştirilmek istenebilir. Yani bu isteklerin ardı gelmez. Çünkü aslında bu istekleri talep edenler Pkk'nın meclisteki temsilcileri Amerikan emperyalizminin desteğini arkasına almış bölücülerdir. Vatan savunması Kürdistan yazısını karalayarak olmaz. Kürdistancıların ilk amacı zaten Türk ulus kimliğini reddederek bütün milliyetleri Türklüğün karşısına almak burdan bir etnik tartışma başlatmak önce özerklik talep etmek daha sonra da bağımsız olmaktır. Bu elebaşının yazılarında bile açıkça görülüyor. Yani Türklük bir vatandaşlık tanımıdır. Cumhuriyetin kurucu değerlerinin mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal'in Medeni bilgiler kitabında geçen şekliyle "Türkiye cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir." sözünü bu şekilde almazsak ülkenin kuruluşundaki temel direk olan üniter devletin altına dinamit döşemiş oluruz. Bize düşen Türkçülüğü ve aynı zamanda Kürtçülüğü yani etnikçiliği Irkçı-Turancı kafaları engellemektir. Emperyalist bir kafayla Türkiye sınırlarını genişletmek isteyenleri yani. Türklüğü bir tükürük veya kan testiyle ölçmek isteyen dangalaklara Türk ırkının ne derece karışmış olduğunu ve muhtemelen kendilerinin de baz aldığı kriterlerin bile çoktan melezleşmiş olduğunu açıklamaktır. Zaten günümüzde saf bir ırk neredeyse hiçbir millette kalmadığı gibi hele ki Türk milliyetinde ırkçılıktan söz etmek o kadar komiktir ki.. Bugün Türk boylarında boy boy farklı fizyolojilere sahip topluluklar vardır. Kimisi çekik kimisi sarışın beyaz tenli kimisi esmer vesaire.
Yani dünkü yayına keşke milliyetçi olduğunu iddia eden proje partili birini çıkaracağına gerçek bir Kemalist'i çıkarsaydı. Andımız konusunda da bunu bir dayatma olarak görenler veya söylemek istemeyenler tıpış tıpış sınıfına girebilir ve sadece söylemek isteyenler hafta başında veya sonunda söyleyebilir. Çözüm de budur. Hatta istiklal marşını bile söylemek istemeyenler söylemesin. Zorla güzellik olmaz. Ama devletin Türk kimliğini ısrarla ırkçı-muhafazakar kafadan alıp vatandaşlık tanımı olarak koruması zorunludur. Ahmet Türkiye'nin her vatandaşı gururla kimliğini masaya koysun ve bununla övünsün istiyorum demişti. Bunu sağlamak için yapılacak en son şey vatandaşlık tanımını etnisitelere indirgemektir. Yani asıl yapılması gereken şeyin halkın ekonomisini düz yola çıkarmak cebine giren paranın değerini arttırmak işsizliği azaltmak olmalıyken bütün etnisitelere çağ dışı kalmış duygularını kabartacak şekilde adeta futbol takımı fanatikliğinde söylemlerle etnik milliyetçilik pompalamaktır. Bir soru daha vardı Türkçe bilmeyen Türklüğü kabul etmeyen kürtleri ne yapacağız. Buna da bir kemalist olarak milli şef'e atıf yaparak cevap vermek isterim zamanında şöyle demiş İsmet İnönü; "Görevimiz bu yurt içinde bulunanları ne yapıp edip Türk yapmaktır." Burda kastedilen Türk vatandaşlığıdır zaten. Ortak dil Türkçeyi herkese öğretmektir ortak bir üst kimliği yaratabilmektir. Küreselci emperyalistler ısrarla buna karşı direnecek ayrımcı hareketleri destekleyecek tabii ki. E halihazırda her milliyetin içinde zamanında darbelerde yapılanlarla beslenmiş faşist bir kafa olduğu için bu söylem de kolay tutuyor. Uzun lafın kısası Türklükle oynamayın Türkiye ile oynamış olursunuz.


+6 | 25-03-2021 16:56 - 25-03-2021 17:03
694. bazı konular hakkında daha fazla okumalar yapması gereken twitch'in son kalesi. son kale derken kinaye falan yapmıyorum gerçekten de öyle. şu soviet bass zımbırtısına rağmen izliyorum (fak yu selami skjdhf)

ancak dün akşam uzun süredir yapmadığı debate yayınlarından birisini yaptı. bence hakaret olmadığı sürece bu tarz karşılıklı tartışmalar güzel de oluyor. ancak milliyetçilik konusuna girmeden evvel bence ahmet'in bir debate'e girmeden önce, fransız ideası ile kurulmuş bir ulus devlette temel pratikler nelerdir ? ulus devlet tanımında neler dayatmadır neler dayatma değildir, ulus devlet ne demektir ? bunlar hakkında çok daha ciddi okumalar yapması lazım.

federal almanya'yı örnek göstermesi veya federal almanya ile türkiye cumhuriyeti'ni karşılaştırması bence yanlış. çünkü her iki devletin de kuruluş pratiği, geçirdiği fazlar çok farklı. fransız ekolünden etkilenmiş asker-entelijansiyanın kurduğu ulus cumhuriyet var bir tarafta... öteki tarafta ise nazizm gibi karanlık bir geçmiş sonrası her türlü ''ulus'' kavramının normalden fazla tırpanlandığı federal almanya cumhuriyeti var. hal böyle olunca da almanya ile türkiye'yi karşılaştırmak abesle iştigal oluyor.

ha illa bu konuda türkiye karşılaştırılacaksa bence avrupa'da en benzer örnekler ingiltere, italya ve ispanya olur.


+2 | 25-03-2021 18:54 - 25-03-2021 18:55
695. Tartışmasız en iyi sub animasyonlarına sahip kanal.

http://www.twitch.tv/jahrein/clip/PuzzledCalmFalconWOOP-_pZ-gtNEghnBFPPY?filter=clips&range=30d&sort=time


+14 | 29-03-2021 03:46 - 29-03-2021 03:47
696. Jahrein yayınlarında onlarca kez "Alfred bir daha yürüyemeyecek" cümlesini kullandı. Buna rağmen Ayağbea Alfred için çok üzüldüm umarım yürür demeniz hiç bir anlam ifade etmiyor. Ne sizin Alfred'e üzülmeniz Alfred'e ve Jahrein'e bir fayda sağlıyor ne de yürümesini temenni etmeniz onun yürüyemeyecek olması gerçeğini değiştiriyor sadece kendi vicdanınızı rahatlatmaya çalışıyorsunuz. Bunu kendi içinizde yaşamanızda hiç bir problem yok. Fakat öz oğlu gibi sevdiği köpeğinin başından geçen bu olayları ve onun bir daha arka ayaklarını kullanamayacağı gerçeğini Jahrein'e hatırlatmanız o durumdaki her insanı sinirlendirir. Bazen anlayabiliyorum bu mesajları atanların çoğunun yaşlarının çok küçük olması, ailelerinde ya da yakınlarında engelli bireylerin olmaması bu şekilde düşünmelerine neden oluyor olabilir AMA bu adam kaç defa dedi bana böyle mesajlar atmayın diye .. Gerçi ne anlatıyorum ki bundan bile bir şeyler bulup duyar or*spuluğu yapacak bir ton insan var. Ayrıca baya hafif konuşmuş Jahrein biraz empati yapınca anlamak güç değil.

ARKADAŞ ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ: http://www.youtube.com/watch?v=m2w9RQsfa04


+12 | 31-03-2021 08:16 - 31-03-2021 08:22
697. Jahreinin Unlosta yaptığı son iftiranın ne kadar aciz olduğu biri olduğunu gösterdi. Küçük bir çocuğun en zor zamanında böyle söylemesi kadar iğrenç bir durum yok. Jahreinin fikirlerini ne kadar beğensemde bazı konularda aşırı gereksiz drama yaratıyor. Hiç bir kanıt sunmadan böyle iftira atılması Cantuğun şahsına yapılan büyük hakaretdir.
Umarım bu durum hakkında yanlış yaptığını anlayıp özür diler.


+4 | 11-04-2021 22:35 - 11-04-2021 22:36
698. Bağımsız mv adayı olacağını açıklamış. Çok bir oy kaygısı içinde olduğunu düşünmüyorum fakat ülkemizin mv yaş ortalamasını düşürmesi çok güzel bir olay olur.


+3 | 13-04-2021 02:55
699. Eğer ülkede yapılacak faaliyetlerde az da olsa etkisi olacaksa milletvekili olması gençlerin çok yararına olur.


+1 | 13-04-2021 02:59
700. Eğer gerçekten bağımsız milletvekili adayı olacaksa sanırım bu platform için de ilk olacak.


0 | 13-04-2021 03:05
/71
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/71