içerik üretmek Twitch Sözlük

içerik üretmek

1. Youtube tayfanın Twitch'e geçmesinden sonra kendini bir şey sanan elitistlerin ağzına yapışmış cümle.

Yahu Twitch bana göre hala %95 Oyun Platformudur. Kimsenin salak saçma programlar üretmesine gerek yok burası TELEVIZYON değil bunu anlamak zor mu?

İnsanlar kafa dağıtmak için eğlenceli, muhabbet eden ve güzel oyun izleten insanlara bakıyorlar. Sen ha ben şu formatı ürettim bakın ne kadar iyi ama kimse izlemiyor gidip bu boktan oyun yayıncılarını izliyorsunuz demek nasıl bir KAFA YAPISI?

Dediğim gibi bu içerikleri üretebilirler, izin veriliyor ama burası hala bir oyun platformu. IRL'den önce Sanata vs. zaten izin veriliyordu ama o zamanlar Twitch sanat platformu mu diyorduk oyun platformu mu?

Benim sıkıntım bu sözde kendine içerik üretiyorum diyenlerin girdiği egolu haller. Yok başkası tek oyun oynuyormuş, başkası şu x oyununu oynuyor vs. ben ise içerik üretiyorum diye triplere girenlere.


+9 | 02-10-2019 22:23 - 03-10-2019 02:32
2. Aynısını pewdipie için denediler youtube special falan çekip işi büyütmeye kalktılar herif break down yaşadı.İşin amatör ruhu gidince, sektörleşince herşey fabrikasyon hale geliyo.Bazıları da fabrikasyon ürüne alışmış başka türlüsünü anlamıyo.Kafalarındaki ''güzel'' olmalı dedikleri şeyler aslında birer ''ürün'' olmalı anlamına geliyo.Herşeyi paketi fırfırlı ürün haline getirip pazarlamaya ve marketi de büyütmeye çalışıyolar.Tam reklamcı kafası işte, tüccar yani.Millet de tüccar samimiyetinin yalandan olduğunu ayıkamıyo sadece.


+1 | 02-10-2019 22:30
3. İçerik üretmek farklı bir şey program yapmak farklı bir şey. bir yanda bigbosslayf noobstar gibi programlar varken diğer tarafta frp yayınları Can Sungurun yatay bakış veya kafa açan radyo gibi içerikleri var her yeni şeye çöp diyemezsin.
Bu arada twitche oyun platformu demen çok sığ bir düşünce


+1 | 03-10-2019 01:20
4. Bence yanlış bir tanı koyulmuş, Sebebine gelecek olursak eğer ''Talkshow ve Podcast, Art, Just Chating, Dungeons & Dragons, Music & Performing Art'' gibi kategoriler konulmuş ise, artık platforma sadece oyun platformudur diyemeyiz. Ve eklemek gerekir ise benzer platformlar da dahil artık bu şekilde ilerliyor. Yani bu seçenekler sana kendi kanalının sahibi olarak ücretsiz bir şekilde para kazanmanı dahi sağlayabiliyor.

Sadece herkes seninle aynı şeyi düşünmüyor artık, bence bunun farkına varmalısın senin için oyun platformu olan yer benim için sanat yada farklı alanlardan zevk almamı sağlayan bir tv olmuştur.

Küfredecek kadar ne yaşadın onu merak ettim ben :))


+1 | 03-10-2019 01:41 - 03-10-2019 01:42
5. Dediğim gibi bu içerikleri üretebilirler, izin veriliyor ama burası hala bir oyun platformu. IRL'den önce Sanata vs. zaten izin veriliyordu ama o zamanlar Twitch sanat platformu mu diyorduk oyun platformu mu?

Benim sıkıntım bu sözde kendine içerik üretiyorum diyenlerin girdiği egolu haller. Yok başkası tek oyun oynuyormuş, başkası şu x oyununu oynuyor vs. ben ise içerik üretiyorum diye triplere girenlere.


0 | 03-10-2019 02:30
6. Etimoloji künyesinde doğum tarihi 21. yy olan, dijital tüketim öğesi yaratmanın bir başka deyimi.


+1 | 04-10-2019 01:18
7. İçerik üretmek kelimesini biz izleyiciler çıkarmadık bu arada sevgili yayıncılar şunu bir bilin de, büyük firmaların sosyal medyadan sonra durakları Twitch, Mixer, youtube gibi video ve canlı yayın platformları oldu, bunun üzerine izlenen ve tanınan yayıncılara reklam vermek oldu. Bu reklamı alanlara da "influencer, game changer, content creator" gibi ünvanlar verildi. Şimdi content creator diyoruz, yayına bakıyoruz, content nerde diyoruz? Youtube'ta video izlemekle, deve cüce, kulaktan kulağa oynamanın content creatorlığı nerede?

Aynı şey Can Sungur'un contentleri için de geçerli, şu filmi izleyelim sonra yorumlayalım, tamam bu bir içerik ama bahsettiğimiz "content creator"a uymuyor, content creator nedir? CohhCarnage'dır, Cohh content creatorlığın bir numarasıdır, işte bizim için içerik budur, bunlar ekranın başına geçip, herhangi bir konuyla ilgili video çeken, yayın yapan herkesi content creator diye adlandırıyorlar, alakası yok. Birkaç ay CohhCarnage izleyin ve content creator nedir, nasıl olunur öğrenin, o reklamını aldığınız firmaların hakkını verin. Kimse size reklam yapmayın, reklamlı içerik üretmeyin demiyor, eğer içerik kaliteliyse ve bu yolda Ubisoft, EA vs. gibi firmalar size destek oluyorsa yapın, açıkçası ben yeni çıkacak oyunları, eklentileri görmeyi seviyorum.

Can Sungur yapmasın ama, her oynadığı oyunda bir geyik yapma çabasına giriyor çok bayık, keymailer'dan bu adama key yollayan arkadaşların kafasını anlamıyorum, adam gırgır yapmak için arkada barbie giydirmece bile oynar, izleyici umursamıyor bile oyunu.


+3 | 04-10-2019 14:31 - 04-10-2019 14:32
8. Sözde içerik üreten ve twitchin amacından saptığını söyleyenlerin oynadıkları oyunlarla anılmaması çok ironik .


+1 | 16-10-2019 19:06
9. Kısıtlanmaması gereken tanımdır. "İçerik"; içinde bulunduğumuz yüzyılda belirli bir kitleye, belirli bir platformdan, belirli kural çerçevesinde sunulan hizmettir. Dönemimizin bir gereği olarak muhteşem bir tüketim çılgınlığı içerisinde bu içerikleri de yalayıp yutuyoruz.

En nihayetinde Twitch platformu, alt menülerinde sanat, hobiler, müzik ve "sadece sohbet" kateforilerini de içeriyor. Daha önce sadece bir oyun platformu olması bu durumu etkilemez. Bir yayıncı kendini ait hissettiği platformda ve kategoride yayın yapabilir. Her yayıncının kendi izleyicisi var sonuçta.

Örnek olarak, çok sevdiğim bir yayıncı var, kendisi doktor. Gününün çok az bir kısmını yayına ayırabiliyor ve bu ufak yayınları da haftabın belirli günleri yapabiliyor. Eve geliyor, yayını açıyor ve değersiz taiları işleyerek güzel görünen aksesuar ve süs eşyaları yapıyor. Adam zaten doktor, bu platformu para kazanmak için kullanmıyor. Bir hobisi var, ve bunu yalnız yapmak yerine canlı yayında yapmayo tercih ediyor. Bazen 0 izleyici, bazense 40 50'lere ulaşabiliyor. Nadiren de olsa platformun ana temasına uyup oyunlar da oynuyor. Yayın tekrarlarını da youtube'a yüklüyor.

EE? Bu adam şimdi "içerik" üretmedi mi? Bu sözlükte siyaset başlığı açılması yasak, konsepte aykırı. Lakin siyasete özel bir alt başlık açılsa burada siyaset yapılabilir ve "ilgilenen" yani içerikleri tüketmek isteyenler gelir.

Derdinin bu "oyun harici içerik" üreticileri olmadığının farkındayım. Ama oyun içeriği üretenler bile birbirini eleştiriyorken neden bu platforma dahil olan kişi bubu belirtmesin? Apex oynayan adam "Lol oynanır mı beaaa" diyor, hikayeli (adeta bir film, başyapıt) oynayan adam da "online oynanır mı yeaa, ben izlenmeyi daha çok hakediyorum" diyor. İsterse platformun %99'u oyun yayını yapsın. Oyun harici içerik üreten yayıncı da serzenişte bulunabilir.

Her ne olursa olsun, bence herkesin aynı oyunları oynayıp durduğu bir platformda kendine has tarzıyla farklı "içerik" üretenler daha kıymetli. Asıl anlayamadığım şey bunu neden bu kadar isyan ile dile getiriyorsunuz. O adam kıçını yayıp saatlerce aynı oynamak yerine fiziksel bir efor sarfediyor. Daha büyük kitlelere ulaşmayı daha çok hakettiğine inanıyor. Twitch'in primle ve başkalarının üzerinden geçinmeyle (büyük tanıdıkların olmasıyla) yükselinebilecek bir platform olduğunu kavrayamamış. Çok emek verince karşılığını alacağını düşünüyor. Bırakın o onu yapsın, bu bunu yapsın, kim neyi izlemek istiyorsa, hangi içeriği tüketmek istiyorsa onu izlesin. Derin bir oyunsever olarak canlı yayınlarda farklı şeylerin yapılmasını da seviyorum. Twitch amacından sapmıyor, daha çok bireyin ihtiyaç duyduğu içeriğe ulaşmasını sağlıyor.


0 | 16-10-2019 22:42
10. Twitche gelen son güncellemerle beraber twitch oyun dışında diğer bütün alanlara yönelmek istiyor o yüzden twitche sadece oyun platformu demek doğru olmaz ama twitch prime ganimet ödülleri vs vs gibi avantajlar oyun ağırlıklı yani ağırlıklı olarak oyun platformu twitch


+1 | 03-11-2019 05:54
/3
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/3