hype Twitch Sözlük

hype

71. Twitch platformunu pandemi başlangıcından iki ay sonra yani mayısta (2020) keşfettim. Elraenn için üye olmuştum doğru söylemek gerekirse ama Elraenn yani Tuğkan Gönültaş'ı izlemeyi bırakıp başka yayıncılara sardım, onlardan biri Hype yayıncı adıyla izleyicileriyle buluşan Çağrı Ergün idi.
Ara ara yayınlarına giriyordum. Profil fotoğrafı nevi şahsına münhasır geldi bana ve dedim biraz izle, anlamaya-alışmaya çalış. Yayınlarındaki pozitifliği, şaka ve espri yapma konusundaki abartılı hali, küfürbaz denilecek şekildeki küfür bağımlılığı, arkadaşlarıyla olan ilişkisi başlarda yorucu gelse de sonraları alışmamla sonuçlandı. Bir yandan da aynı burçtan olduğumuzu farkedince; benzerliklerimizi, farklılıklarımızı gözlemlemeye çalıştım. Benzer yanlarımız var ama ayrılan yanımız da çok. Neyse...
Sohbetindekilerle olan bağı kuvvetli biri. Abone olunduğunda ve hediye atıldığında yazılanları Kendine Müzisyen gibi okumamazlık yapmıyor, bu da samimiyeti doğuruyor sohbetindekilerle. Komik bir mizacı karakterinde barındırdığı için izleyicisi arttıkça sohbetindeki kitlenin de yaş ortalaması gitgide düşüşe geçti. Buna rağmen oluşturmayı başardığı genç (üniversiteli veya iş sahibi), orta yaş kitleyi de kendinden uzaklaştırmadı. Yaptığı farklı içerik denemeleri çocuk kitlenin dışındaki kitlesini kendisinde tutmasını sağladı.
2017 yılında başladığı yayıncılık serüvenini ciddiye bindirdiği 2019 yılından sonraki gelişiminde kendisine yardımcı olan bazı büyük yayıncılarla temasını hiçbir zaman koparmadı ama onlara da bağlı kalmadı. Discord adlı uygulamayla kendisine gerçek hayattaki arkadaşlık dışında, yayınlarda sohbet ve oyun arkadaşlığı yapan insanlarla kitlesine hitap etmede başarılı oldu ve olmaya da devam ediyor. Yükselmesinde kendisine yardım edilse bile bu yardımın kendisinin emek vererek başardıklarına çok bir etki etmediğini de benim gibi onu en az 1 yıldır takip edenler bilir. Bu bahsedilen yardım; izleyici arttırma, içeriklerde daha eski yayıncıların deneyimlerinden faydalanma olarak bilinmeli-biliniyor. Bu yardımlar sağlandı, bir anda yükseldi diye kimse konuşamaz çünkü yardımlardan sonra üstüne çok emek verdi. Bu yapılan yardımlar, sonrasındaki emeklerinin yanında neredeyse hiç kaldı. Neden mi? Cevaplayayım...
Arkadaşlarının da yardımıyla ürettiği özgün veya çalıntı içerik denemelerinde kısmen başarılı oldu. Bu dediklerim burada kalsın... GTA oyununda ki Cafer karakteriyle kendisini tanıttı, sonrasında ise belirli mantıklı sebeplerden dolayı bu içeriği sonlandırdı. PUBG oyun odalarında insanları şakalamayla, komik mizacıyla kitlesini yine kendinde tuttu. Bir süre böyle devam etti, tabii ki sohbeti de var; o da kendisine bağlatıyor insanı. Kaldığım yerden devam edeyim... Arkadaşlarıyla yaptığı içerik denemeleriyle Twitch platformunda adını bir anda duyurmaya başladı. İnsanlar pandeminin monotonluğunda farklı içerik yapanlara daha bir sıcak yaklaşıyor doğal olarak; bunu kullandı ve güzel bir prodüksiyon ile kitlesini arttırdı. İzlenmeleri 10 katına çıktı. Bundan da güç alarak Twitch platformunda en çok bahsedilen kişiler arasında tepelerde şu an.
Küfür konusunda aşırılığı olsa bile; komik mizacı, yüksek zekası, analitik zekası, sanatsal zekası, sosyal iletişim becerileri, güzel kalpliliği ve ne yaparsa yapsın kötü olamayışı ile insanlar tarafından çokça sevilen biri. Çok küfür edişini, anormal hareketlerini, şaka bağımlılığını, laf sokma hastalığını eleştirebilirsiniz ama yayıncılık konusunda verdiği emeklere asla laf edemezsiniz. İnsanların eğlenmesi adına verilen emeklere saygı duyulması gerektiğine inanıyorum.
Çağrı veya Çağrı'yı sevip bu yazımı buraya kadar okuyanlar, size diyorum: Hayat kısa, eğlenebilmek ve eğlendirebilmek için uğraşmaya devam edin. Yıkıcı eleştirileri kulak ardı edin. Size en iyi gelen yine sizsiniz, başkalarının sözleriyle hareket etmeyin. Kalın sağlıcakla. (Bu arada Twitch hesabımın da adı utangaciniz) :)


+3 | 05-05-2021 03:23 - 05-05-2021 03:44
72. yayınlarını izlemeyip 20-30 saniyelik kesitlerden çıkarım yapan insanların ilk başta negatif yorum yaptığı yayıncı halbuki yayınlarında chat'e yazan,donate atan ,abone mesajında başta önyargılıydım ama şimdi bırakamıyorum diyen de bi kitle var. çoğu kişi günün stresini atmak ve eğlenmek için izlediğinden eğlence-makara üzerine yayınlar yapıyor ve artı olarak ne yapabilirimi de düşünüyor tutar tutmaz ayrı mesele content üretiyor . asıl mesleği yazılımcı ama yayıncılıktan önce bir çok işle de uğraşmış . eğlenceli tarafı bi yana duygusal tarafı benim için daha ağır basıyor dışarıya çok yansıtmasa da eski yayınlarını izleyen veya aralarda yakalayanlar bilir hayatı yaşayarak öğrenmiş. son olarak yok bu kişi host attı yok şu kişi boostladı... bu düşünce çok saçma sen kitleye hitap edemezsen istersen 100k host al bi değeri yok. şuanki konumuna da emeklerinin karşılığı olarak geldi olması gerektiği gibi. daha da iyi yerlere geleceğinden emininim. kegriKalp


+3 | 18-05-2021 17:42
73. İlk izlediğinizde pek sarmaz ama sonra içerden çıkmayacağınız yayıncıdır.Kemalin adam akıllı tek arkadaşıdır.Muhabbeti bazen sarar ama etrafındaki discordundaki ekini baya boştur yani tek açsa yayını 2 -3x fazla izlenir.Kendisi iyi ama çevresi kötüdür.Kraldır ya daha bir tersosunu görmedik


+4 | 27-05-2021 03:03
74. eskiden tek başına yaptığı gta 5 rp'lerini, pubg mobile ve cs trollerini izlemesi oldukça keyifliydi. yayınlarında ağzından düşürmediği ''makara'' kelimesinin tam karşılığını hissettiriyordu fakat kendinemüzisyen ve bbl'in çatısı altına girdiği günden beri yayınları sarmamaya başladı. kendi ekibiyle kurduğu enerji de bana yapay geliyor. ayrıca ekibinin, hype her yayın açtığında hemen dc'sinde bitmelerini de sevmiyorum. arada ekip olarak oynadıkları oyunlara eyvallah ama her yayında bir başkasının sesini duyuyorum. hype diye girip, altından batuhanmnt'sinin, kavun'un, bilmem kimin çıkması şahsen beni yoruyor. bu sebeplerden ötürü kendisini artık izleyemiyorum. yine de ilk başta belirttiğim üzere eski rp ve trollerini zaman zaman youtube'dan izler, ağız dolusu gülerim. sadece eskisi gibi ''tek'' başına yaptığı yayınları arıyorum, hepsi bu.


+14 | 19-06-2021 18:20
75. Çok iyi yayıncı, çok iyi bir insan.


+2 | 22-06-2021 17:48
76. KendineMuzisyen ile tanıştığı gün bitmiş yayıncı.


+4 | 05-07-2021 02:02
77. gerçekten ünlü olmaya/tanınmaya başladığını fark ettiğimiz andan itibaren bazı arkadaşlarımla hissetmiştik bir şeylerin değiştini. daha sonra yavaş yavaş uzaklaştım ve şuan nerdeyse hiç izlemiyorum. bunun tam olarak açıklamasını yapamam belki ama yayındaki bazı insanlar ve chatin eskiye göre değişen yapısını örnek verebilirim belki. seven izler sever ama ben burda kendi hissimi açıklıyorum


+5 | 10-07-2021 00:37
78. Bu yayıncı tam bir hazırcevap makinasıdır. Küfür yarışına girmek ve sonundan galip ayrılmak imkansız gibi bir şeydir. Asıl patlaması gta rp cafer tiplemesiyle gerçekleşti. Orda bile doğaçlama hazırcevaplarla diğer yayınlardaki izleyicilerin dikkatini çekmiş "bu adam yayın yapıyor mu lan acaba?" demelerini sağlamış ve kendi kitlesini yaratmıştır. Komik eğlendirici zeki bir yayıncıdır. Seri şekilde laf sokması veya sokamadığı zamanlarda tereyağından kıl çeker gibi ustalıkla konuyu soğutması normalin üstünde olan zekasına delalet eder. Bunun gibi neşeli yayıncılardan nefret eden kesimin ruhsal sorunları olması muhtemeldir. Hatta kesindir. Hiç yengeç gibi kabadayımsı atarlar yapmaz, veya çok bilmiş gibi gündem hakkında ota boka ahkam kesmez, herhangi bir kesimi rencide edecek söylemlerde bulunmaz kolay kolay adam banlamaz sadece bazı insanlara komik gelmeyen esprileri (IQ'larının yetmediği diyebiliriz ) yaptığı için o kesim tarafından nefret edildiğini düşünüyorum.


+2 | 04-08-2021 16:59 - 04-08-2021 17:44
79. Tanım: TV'deki çöp izdivaç içeriğini Twitch'e uyarlayan ve doğal olarak tutturan boş beleş yayıncı.

Edit: Sevdiği yayıncıya gıcık olan insanları adam bıçaklayan psikopatların bir üst modeli olarak tanımlayan, ruhsal sorunları var ve iqları yetmiyor gibi boş saldırılarda bulunan, sonradan kappa ekleyince durumu düzelttiğini sanan, eğitilemez izleyiciye sahip doğru kitleyi tutturmuş yayıncı.


+2 | 04-08-2021 17:17 - 04-08-2021 17:36
80. discord yayıncısı. bu tarz yayıncıları cidden sevemiyorum yayınları sürekli bir curcuna halinde tek başlarına 1 tane yayınları yok yayınında kendisinden çok discordda arkadan birisi sürekli bağırıyor falan. kendinemüzisyen ve arkadaşları da böyle.


+11 | 10-08-2021 18:21
/9
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/9