hellblade: senua s sacrifice Twitch Sözlük

hellblade: senua s sacrifice

1. 2017 yılında dağıtıma çıkmış,
(bkz:)
'nin aksiyon-macera/psikolojik korku oyunu. senaryonun ve yönetimin başında
(bkz:)
olmakla birlikte cıvıl civelek oyunlar tasarlayan bu abimizin nasıl bu kadar karanlık bir oyuna imza atabildiği konusu beni hala düşündürmektedir. başına bir fenalık mı geldi, kötü bir olay mı yaşadı diye şüphelenmekteyim.

leitmotifleri nors mitolojisi üzerine olup, oyun vikingler tarafından işgale uğrayan bir druid köyünün şefinin kızı olan gariban Senua'nın elinde taşıdığı bir yükü, a noktasından b noktasına taşırken başından geçerler üzerinden lineer bir anlatı kuruyor. puzzleları yer yer saç baş yoldursa, her dövüşü boss-fightlardan hallice olsa da başından kalkamadığım bir oyun olmuştu. dayak yerken saygı duyuyorum abilere.

şahsen 'barbar vikingler' sözünü ilk kullanan insan ve meta-tarihyazımından kaçınan kimseler dışında, çoğunlukla erkeklik/aşırı brutallik üzerinden kutsanan bu ulu-kutlu vikinglere dair, böylesine muazzam bir mikro anlatıya rastlamak en hoşuma giden şeylerden biri. hatırladığım kadarıyla, senaryo zaten etnologların inceleme bölgesinde denk geldikleri bir köye dair varsayımsal (ancak dönemin yaşayış ve etiğine uygun) bir hikaye üretilerek oluşturulmuş Tameem bey tarafından. ikincisi, oyunun tasarımı süresince geliştiriciler psikozdan muzdarip insanlar, nörologlar, psikiyatristler ve psikologlardan oldukça yardım alarak oyuna tarifsiz bir katman eklemeleri. bitene kadar yer yer tebessüm ettim, yer yer etimden et kopardılar, bazen çocuk gibi zırladım, ama çok keyif aldım. son olarak da genel anlamda müzikler ve ses yönetimi. işleyişinden çok anlamasam da binaural kayıt olayı oyuna boyut atlatmış. spoiler vermemek adına pek bir şey söyleyemiyorum ama o kadar olmazsa bir hamle ki, karakterle inanılmaz bir bağ kurmanıza olanak tanıyor. OST albümünün kompozitörü David Garcia'nın Meadow ve Gramr adlı scorelarını iki senedir aksatmadan dinlerim.

türkiye'deki yayıncıların çoğu, boss fightlarda telef oldukça 1000 kişinin önünde rage-quit yapmamak adına oyuna toprak attı durdu. bence kimseye güvenmeden indirimde falan alıp bir deneyin. 2 saat oynayıp bırakacak olsanız dahi güzel bir deneyim yaşayacağınıza eminim. ikincisi gelecekti, umarım iptal olmamıştır. kör gözüme parmak oyun oynamaktan çok sıkıldım.

not: başlık açarken apostrof kullanamıyoruz, düzeltilmesi lazım bana kalırsa.


0 | 08-12-2019 01:53 - 08-12-2019 12:39
2. druid varsa alırım millet kitap okuyarak büyüdü ben inci sozlukte hikaye okuyarak orada da bir druid çırağının öyküsü vardı yazan elemana her gün abi beni de çembere al diye mesaj atıyordum osmanlı çemberi değil lan druid çemberi ama şimdi girdim baktım eleman peter jackson tadında fantastik evren yaratmış tebrik etmek lazım yeni zelandada doğsa peter jackson yan char olurmuş tr de doğup inci yazarı olmuş neyse dünyalar çarpışınca bul beni druid çırağı


0 | 08-12-2019 04:06
3. Oyunun kendisi hakkaten harkulade bir hikayeye sahip olup güzel bir sonla bitti. 2. oyunun çıkacağına üzülüyorum şahsen çünkü ilk oyunun başarısından sonra bu money milking olduğunu hissettiriyor. Keşke Ninja Theory bu yeteneğini başka bir oyunda gösterse.


0 | 14-12-2019 12:52
4. ben bu başlığı açtığımda yeni fragmandan bihaberdim. açtım izledim, aman allahım.
(bkz:)
ne kadar yakışmış senua'nın ağzına. intikam hikayesi olacağı belli, aşırı heyecanlıyım. umarım patlamaz. https://www.youtube.com/watch?v=kNtenrRYZQo

@3 tameem antoniades henüz ilk oyun yapım aşamasındayken dahi serinin iki parçalı olacağını belirtmişti. en başından verilmiş bir karardı bu yani. zaten oyunun kendisinin içinde de buna dair ipuçlarını veriyorlar druth karakteriyle. çok spoiler olmasın diye yazmak istemiyorum, google'a druth all monologues yazarsanız çıkacaktır. tam olarak oradan bağlanıyor devam öyküsüne. şahsen, çok da iyi yapıyor.

hellblade, akıl hastalığına sahip bir insanın gözüyle dünyayı görme ve duyumsama deneyiminin de ötesinde; yas, ölüm, acıyı sağaltma, kıyım gibi temaları altını boşaltmadan, en sert haliyle aktarabilme kapasitesine sahip, çok ama çok kıymetli bir yapım. bu sebeple herkese hitap etmedi, etmesi de istenmedi. bunu yapım süresince verilen oynanış kararlarından, kombat mekaniklerinden, boss çeşitliliğinden anlarsınız zaten. yapımcıların hiçbir zaman böyle bir derdi olmadı. babamın firması değil, elbette mesleği oyun üretmek olan insanlar oyunlar üzerinden para kazanma endişesi taşıyacaktır. ancak bunu beş yüz senedir hollywood'da ikamelerini gördüğümüz kıytırık "merhaba ben twist" sonlu anlatılardan kurmanın daha çok para getirdiği bu dönemde, böylesine bir deneyim üretme endişesi taşıyan insanlara da en son söyleceğim şey money milking sanırım.

ekşi'den bir arkadaş vaktiyle, çok sevdiğiniz birini kaybettiğiniz, ölümle yüzleşmek zorunda kaldığınız zaman açın oynayın demişti. bu oyunla alakalı yapılabilecek yegane tanım da budur.


0 | 28-12-2019 15:03 - 28-12-2019 15:07
5. Çok amaçsızca almadığım sürekli ucuzlayan oyun


0 | 29-12-2019 13:13
/1
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/1