dungeons and dragons içeriğinin kimsenin umrunda olmaması Twitch Sözlük

dungeons and dragons içeriğinin kimsenin umrunda olmaması

1. Bazı yayıncılar ve izleyicilerinin kabul etmek istemediği gerçek. bu dnd furyası nereden nasıl geldi pek bir fikrim yok. baktığım zaman benimle yaşıt veya benden az daha küçük Y kuşağı ve çoğunlukla Z kuşağı ilgileniyor. 2000li yıllarda sokakta oyun oynama imkanı olmamış kaymak tabakanın çocuklarının ilgilendiği algısı oluştu bende bu yüzden çünkü biz futbol saklambaç falan oynardık okulların bahçesine gider basket topu bulursak onunla oynardık, taso-misket oynardık hiç dnd falan görmedik hatta orijinal pokémon kartları da görmedik. ondan dolayı bir algımız falan oluşmadığı kanaatindeyim.

gelelim bunun internet yansımasına frp yayını rp yayını videosu falan adında içerikler yapılıyor çok denk geliyorum hiç izlenmiyorlar. izleyicileri falan da bundan rahatsız "kemal bile x kadar izleniyor" diye bir sitem falan yapıyorlar bunu anlayamıyorum. kemal daha genele hitap edebilen yayınlar yaparken sizler sadece sizin gibi yaşamış insanlara yayın yapıyorsunuz tıpkı Şahan Gökbakar filmi ile Nuri Bilge filmi gibi. insanlar sizin ilgilendiğiniz şeylerle ilgilenmediği için neden avam olsunlar?


+2 | 20-11-2020 13:38 - 20-11-2020 13:39
2. garip bir şekilde, doğru olan önermedir. ama zaten dnd seven komünite tee evvelden beri sınırlıydı. adı üstünde ''alt kültür''. e haliyle genele çok da hitap eden bir şey değil. hatırlarım zamanında oynadığım dnd'lerden bazen sıkılıp içimden ''okey çevirsek çay may'' diye geçirdiğim olmuştur. ama tabi bu biraz da dm'in oyuna hakimiyeti ile alakalı...

sosyo kültürel kısma gelirsek eğer, ben top oynadım basket de oynadım, taso falan... hatta işi abartıp yumurta alıp evlerin camlarına bile fırlattığım oldu... kız kaçıran roket ufo vs... ama dnd ile de haşır neşirdim. tek sıkıntı 20 sene öncesinde dnd ile alakalı booster pack, zar, figür vs geek eşyaların türkiye'de çoook çoook sınırlı olmasıydı. zaten bu yüzden de genele hitap edememişti. ha gelen ürün de eşşek gibi pahalı oluyordu o zaman bile... hatırlarım arkabahçenin çizgiromanlarından ayda bir alabilirdim arkasında yanında yeninde unutulmuş diyarlar, ejderha mızrağı vs ile alakalı reklamlar olurdu 3e kitabı o zamanlar türkçeye çevrilmişti. dersanede bir çocuk tenefüste getirip açmıştı ağzımızın suyu aka aka bakmıştık falan. anlayacağınız evet, biraz ''zengin'' uğraşıydı dnd. ama genele yayılamamasının sebebi imkanların kısıtlılığı + pahalılık idi...

aklım hala şu parker'ın 3e kurallarına göre çıkarttığı monopoly gibi kutu oyunu olan dnd'de sözlük... çok güzeldi ya... o zaman alamamıştım. şimdi de letgo dan arıyoruz falan... ha ama snub dnd'cilere sorsan beğenmezler falan...

ben de o zamanlar dnd ile alakalı şeyler alamıyordum ama ilgiliydim. tabi işin daha edebi boyutu... bir de sabahları show tv seksenlerden kalma dungeons and dragons çizgi filmini verirdi... çok güzeldi...

son olarak; şu dnd'ciler içerisinde tolkien'ı hor gören yarım ağız konuşan tipler var. eru iluvatar çarpar demedi demeyin sldkgjhsdşfg. yani bu şey demek gibi...''bmw seviyorum ama arabayı ilk icat eden adamın allah belasını versin''lübüt: her ne kadar kendi anılarıma imkansızlıklara falan kaymış olsam da, dnd oynayan insanların bence asla kemal kadar fazla izlenme kaygısı yoktur, olmamalıdır. olan da ogredir. bence dnd komünitesini iyi yapan şey komünitenin asla nargile kafe veya lise tuvaleti kıvamında bir düzeyde olmamasıdır.

haa üstte de belirttiğim gibi dnd ile alakalı zar, booster packler, minyatür figürler vs. şeyler ülkede az bulunuyor ve çok pahalı. ama ülkedeki diğer pek çok casual şey gibi pahalı... muhtemelen almanya veya amerika gibi olsaydık çok daha geniş kitleye yayılma fırsatı yakalanırdı.


+1 | 20-11-2020 16:27 - 20-11-2020 18:27
3. Öncelikle birçok kişi dungeons and dragons ile ilgileniyor ki bu ilgi uzun zamandır var-mesela Wizards Of İstanbul-Aynı zamanda biz kimseyi avam görmeyiz ama şu da kabul edilmelidir ki rpg irl içeriğinden çok daha kalitelidir ve daha donanımlı bir kitleye hitap eder, bu yüzden genele hitap etmez ve az izlenir.Başlığı açan yazar yine belli insanlara sallamaya çalışmış.


+3 | 21-11-2020 19:16 - 21-11-2020 19:17
4. bir frp, yada masa üstü rol yapma oyunu'nun (müryo) güzel yada eğlenceli yapanın sistem olmadığını bir kez daha gözler önüne seren söylemdir.

fate'miş, wod'muş, dnd'imiş pf'imiş bunları geçiniz efendim. aslolan şey hikaye ve karakterlerdir.

bir dm hikayeyi akıcı sunabilirse, oyuncularını heyecanlı tutabilirse; oyuncular da settinge inandırıcı ve göze batmayacak şekilde eğlenerek oynayabilirlerse işte o zaman bir müryo güzel olur.

işte o zaman hangi sistem/setting oynanırsa oynansın insanların umrunda olur.


+2 | 23-11-2020 19:00
/1
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/1