Hedablida Twitch Sözlük

Hedablida

31. Saka gibi, adam bildigin siir sadece kulaga hos gelen olay demis gecmis. Ulan o siir dedigin olay sayesinde elin ingilizi Viktorya döneminde hayatin boslugunu, acimasizligini bazen 2 satirlik seylerle anlatmis, bazen sayfalarca. Senin o cikan ses dedigin seylerle milletler kendi milletinin yuceligini kelimelere sigdirmis. Liwton Kwesi Johnson gibi adamlar kendi ırkına yapılan zulmü bas bas milletin yuzune bagiramadigi icin kelimelere sigdirmis kelimelerini, senin orada kulaga hos gelen seyler dedigin olayda bazen oyle haykirislar bulunuyor ki. Bir de demis divan edebiyatinda sanat sanat icin mi toplum icin mi diye tartisildi yazmis, sen cahil bir insan olmasaydin o tartismanun dunyada suregelen bir tartisma oldugunu bilirdin, toplum icin olmali diyenlerin "siir ogretici olmali", kafasinda oldugu, sanat icin diyenlerin "siir guzellik anlayisla yapilmali" kafasinda oldugunu bilirdin, ama sen cahil bir insan oldugun icin siir denilen kavramin insanlik tarihiyle yasit bir sey oldugunu zerre bilmeyen, bos oturup elindeki cipsiyle hayati gecirmeye calisan bu dediklerimi zerre okumayip gececek olan, bir ilim olan edebiyati, edebiyatin icindeki bir dalı sadece yasli dayilarin isi olarak goren sivilceli bir ergensin. Sen ve senin gibiler yuzunden siir ogretmelidir, siir gercekleri insanlarin yuzune vurmalidir, bazen tek kelimeyle insanin yuregine vurmalidir bazen tek heceyle insana dogru yolu gostermelidir. Hadi simdi git lolde oynamaya devam et, sanat senin icin bos beles bir olay zaten.

Ha suraya da edit ekliyim: sana burada siirin islevini 20 satirla degil 20 milyon satirla da anlatirim da degmezsin.


+2 | 07-06-2020 03:14 - 07-06-2020 03:15
32. Sitede @'leyerek cevap verilmiyodu galiba, sanırsam nicki yazıp cevap yazsam sorun olmaz..umarım.Ruffixel, şiiri gömerken eskimiş olma nedenini teknolojinin gerisinde kaldı gibi bi sebepten söylemedim.Nasıl ki edebiyatta romantizm akımı çağdışı kalmışsa ve hayatı, insanı anlamada çok komik duruyosa (aynı bizim türk dizileri gibi) şiir de aynı sebepten çağdışı geliyo.Bi de işin beğeniler kısmına gelirsek nietzschenin şöyle bir lafı var.Zevkler ve renkler tartışılmaz dersiniz fakat hayat zevkler ve renkler üzerine bir tartışmadır diye..bu kadar açıklama yeterli sanırsam.

RebelVoice nickli arkadaşın yazdığına gelirsek daha önceden de dediğim gibi o zamanlar için belki normaldi aynı opera gibi ama artık relatable bi hali kalmadı.Çünkü duydu ifade etmede yetersiz ve gerçek dışı.Sanat sanat için mi toplum için mi tartışması sadece şiirde yapıldı demedim hatta şiirde yapılan şiir kulağa mı yoksa gönle mi hitap etmeli tartışmasının bu tartışmaya benzerliğini ve bu tartışmayla ilişkisini vurgulamak için söylediğim bi şeydi.Bi işin ne kadar eski oluşu o işin ne kadar relatable olduğuna bi ölçü olamaz, mesela opera da çok eski.Bu arada dediklerini okudum ve ne yazık ki ergen değilim keşke o yaşlarda olsaydım ama 30a merdiven dayadım nerdeyse, bu arada lol hiç oynamadım dota varken.Sanat kesinlikle boşbeleş değil hatta sanatın değerini düşüren de çağa ayak uyduramayan bu gibi durumlar bana kalırsa.Sonuç olarak şiire karşı bakışımın kolay kolay değişeceğini sanmıyorum uğraşmana değmez.


0 | 07-06-2020 10:35
33. Poetika denmiş kraliçe denmiş biraz daha abartın isterseniz? bir yayıncı hiç izlemedim önerilerde çok denk geliyor hanımefendi başarılar dilerim.


+2 | 07-06-2020 12:56
34. Zevkler ve renkler tartışılmaz dersiniz fakat hayat zevkler ve renkler üzerine bir tartışmadır deyip "Opera gibi gelmiş geçmiş miladını yitirmiş bişey kendinizi yaşlı dayılara dönüştürmenizin hiç gereği yok, komik duruyosunuz" demek. Tartışma olmaktan çıkıp dayatma olmuş biraz sanki. Keşke insanlarımız ne yazdıklarını okusalar...


+1 | 07-06-2020 13:26 - 07-06-2020 13:27
35. Neyse, kendileriyle çelişen insanlarla birebir münakaşaya girmek hem sözlük kurallarına hem de bana aykırı olur, çünkü adam hem boş beleş bilgisiyle laf olsun çorba dolsun yazmış geçmiş, hem de direk edebiyat tarihinde iki alakasız konuyu "benzer" olarak adlandırmış, ben ne anlatıyım bu adama? Adam hala şiirin kulak için olduğunu savunuyor, ne alaka onu da anlamadım bu tamamen apayrı bir konu uyağin yapiplip yapilmamasi tartismasiyla ilgili, gunumuz siirlerinden zerre okumadigi o kadar belli ki yani. Ve ustelik insanlik tarihi kadar eski olan siiri "zenciler buldu" demesi ayri cahillik gostergesi. Benim burada kimseye siir sevdirme derdim yok, bos yere atip tutanlara karsi tepki vermek icin kullaniyorum bu alani. Neyse ama edebiyatsozluk de de degiliz.

Konu sapmasin da biz ablamiza donelim. Siiri seviyor falan ama cok fazla cringe hareketi var, 15-20 yas arasindaki insanlara "kizlara karsi soyle davranmalisin" konusmalariyla izleyici tutar sadece. Platformu sadece just chatting icin kullanan milyonuncu abladan bir tanesi. Biraz zor ilerler arkadas. Yeni seyler bulup kendini yenilemesi gerekiyor.


+3 | 07-06-2020 14:44
36. psikolojisi ciddi anlamda bozuk. hal ve hareketlerinden bunu anladım, birazcık psikoloji ile ilgilenen anlar zaten. allah şifa versin


+4 | 08-06-2020 19:23
37. tek kelime ile müthiş


+1 | 20-10-2020 14:30
/4
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/4