Game streaming Twitch Sözlük

Game streaming

1. video oyun yayıncılığıdır.

yayın platformlarının öncüsü ve bu alanda hala en büyüğü twitch'dir. rakip olarak dlive ve mixer en büyük rakipleri olarak çıksa da, daha sonra köklü platformlar olan youtube ve facebook'da gaming stream özelliklerini sitelerine eklemiştir. twitch türkiye'nin en iyi yayıncılararından olan pintipanda da facebook gaming'e geçmiştir.

oyuncular oynadıkları oyunu bu platformlar aracılığı ile yayınlar. izleyen kişilerin oyunu oynamak yerine oynayan birini izleme sebepleri değişir aslında ama en büyük sebepleri kimi zaman o oyunu alacak paralarının olmaması ve kimi zaman da oynadıkları oyunun en iyi oyuncusunu izleyip onunla canlı olarak etkileşime geçebilmesidir.

bunu tıpkı mahalle arasında veya halı sahada futbol maçı yapan kişilerin cristiano ronaldo ve messi gibi en iyilerin olduğu futbolu da izlemesi gibi görebilirsiniz.


0 | 29-06-2020 21:50
2. yayıncıların ''ekmek kuran çarpsın çok kazanmıyoruz bak'' havası yaratmaya çalıştıkları sektör.

sakın yanlış anlaşılmasın kimsenin parasında vs. gözüm yok. allah arttırsın. ama hani babacım bırak traşı yani... oyunlar en delüx ediyşınlarla kutulu mutulu geliyor. sponsorluklar vs. ile paraya para demiyorsun yani dırt... altında fıstık gibi araba sonra ''vallahi çoh kazanmıyoğz'' ziyaaaa...

neyse geçen yayıncının tekiyle yemek mevzularının konuşulduğu chatte yayıncı ''ama o iş için laptop almam lazım yhaa'' yaptı. yani sen de alamıyorsan hep beraber el ele tutuşup köprüden atlayalım sjkdhfdg

neyse sonuç olarak başta da dediğim gibi yayıncılıktan kazanılan parada falan gözüm yok çünkü yapılan iş çok zor. full + full oturmaya endeksli bir iş. gecesi gündüzü belli değil. bekarsan gene bir nebze götürürsün ama evli insan için zor. ek olarak chatteki insanımsı maymunlarla uğraşmak falan gerçekten büyük iş. çelik gibi siniri olması lazım insanın. hani azıcık hassas bir yapınız varsa veya çabuk agresifleşiyorsanız kaldırabileceğiniz bir iş kolu değil. tabi bir de sponsorluk vs için mainstream kötü oyunları oynamak durumunda da kalabiliyorsunuz (valorant). kadınsanız zaten üstte yazdıklarımı x3 yapın.

ezcümle her sektör gibi artıları eksileri olan bir sektör. ama çok kazanmıyoruz argümanı biraz ''sınava hiç çalışmadım yaaa uf napacam'' deyip sonra a+ alan gözlüklü betty gibi oluyor.


0 | 30-06-2020 18:49
3. 80 sonrası popüler kültürünün en ortodoks alt-kültürlerinden biri olan hardcore oyunculuğu demokratikleştirilerek 10 yaşındaki çocuğun dahi anlayıp zevk alabileceği sığlığa gelmesinin müsebbibi olan yeni medya.

eskiden çocuk oyunu diye bir mefhum vardı. siz 15 yaş üstü gençler olarak yetişkinlere yönelik oyunları oynayıp etkilenirdiniz. piyasa ablalara, abilere göre şekillenirdi. hedef kitle 30+ değildi ama 11+ da değildi yani. şimdi gir steam'e dolan dolan dur içinde zeka kırıntısı taşıyan ve oyuncuya beyinsiz muamelesi yapmayan oyun bulmak için. 10 senedir döndür döndür aynı oyunları oynuyorum. steam indiriminde yine eski oyunları topladım, yemişim grafiğini. vasatın enflasyonuna yeminle tahammülüm kalmadı.


+3 | 30-06-2020 22:45
/1
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/1