Cyberpunk 2077 Twitch Sözlük

Cyberpunk 2077

51. Çoğu twitch yayıncısının izleyici toplayabilmek için 1-2 yayın oynayıp izleyici düşürdüğünü görünce bıraktığı oyun, bir oyunu baştan sona kadar takip edecekseniz pastadan pay kapayım tutmazsa bırakırım diyen bu tiplerden değil gerçekten oyun yayıncılığı yapan kişilerden takip edin oyunları.


+1 | 20-12-2020 18:35
52. Oyunun hakkını Twitch Türkiye'de sadece mithrain vermiştir. Oyunu baştan sona oynayıp bitirip, sonu beğenmeyince tekrar farklı sonla bitirmiştir. Başka yayıncılara baktım, sıkılınca ya da izlenmeyince salmışlar oyunu. Yayın dışı oynayıp bitirmiş olabilirler tabi ona bir şey diyemem.
Oyun tamamen bir fiyasko. Bu arada bu oyunu Ubisoft çıkarsaydı, insanlar yerin dibine sokardı ama CD Projekt yapınca, witcher 3 fanboyları oyunu ölümüne savundular.


+1 | 20-12-2020 23:35
53. Buglar ve optimizasyon sorunları bitti mi efsane olucak oyun kemalin kitlesinin balon demesine bakmayın siz oyun çok güzel olmuş 2021'in en iyi oyunu olabilir


0 | 22-12-2020 08:50
54. bugfixler gelse, bin tane patch yapılsa dahi efsane olmayacak oyun, bi kere havasını aldılar. gamechangerlar çok sık düşmez piyasaya, cyberpunk'ın onlardan biri olmayacağı aşik.

herkesin "aşırı" sevdiğini iddia ettiği ancak söyleyenlerin yarısından azının fikrinin olduğunu bu başlık ile açığa çıkmıştır. cyberpunk şahsen özel ilgi alanım olan bir subgenre. hayatımda yazdığım ilk makalemsi bile bu temaya ilişkindi. gerek cyberpunk edebiyat, gerekse sinema oldum olası içine almış, akademik hayatımı bile şekillendirmiştir. bu sebeple benim bu oyunu pre-order etmemem, susamışken su içmemek için doğal şartlar altında gerçekleşmeyecek bir tavır olurdu. öte yandan, süreç ilerledikçe hiç de arzu ettiğim gibi bir iş çıkmayacağını, ne politik olarak ne de transhümanist eleştirel gerçeklik içinde bir yeri olmayacağını anlamıştım. bu yukarıda oyunun buglı olacağını öngördüğü için kendini "nostradamus" ilan eden arkadaşlarınki gibi bir önsezi değil şüphesiz. siz bir oyunu gta gibi silahları, afili karakterleri, araçları üzerinden reklamlarsanız, oyunun siber-punk bir gelecek tahayyülünde, dünya düzenine dair politik eleştirellik barındıran bir iş olarak görülmesi o kadar zorlaşır. bu yüzden elimde oyun olmasına rağmen çıktığı gün dahi heyecanlandığım söylenemez (kodunu amd hediyesiyle kazandığım valhallayı ilk gün indirmiştim mesela).

bakın böyle kendi kendinizi gazlayıp duruyorsunuz, normalde bir oyun ne kadar yer yakıyorsa o kadar yer yakacak cyberpunk 2077'yi piyasaya "bug"lı çıktığında da balon balon diye dizlerinizi dövüyorsunuz. corporationlar böyle şeyler arkadaşlar, reklam yapar hevesinizden beslenirler. bunlar hayatta kalmanız, her reklamı yapılan ürüne para kaptırmamanız için bilmeniz gereken oldukça temel bilgiler. ben bir kadın olarak her gördüğüm kremin kaz ayaklarımı yok edeceği iddiasına gülüp geçiyorum mesela firmalara "puh allah belanı versin nazoblial çizgilerim hala duruyor şerefsiz" diye bağırmak yerine... keanu reeves'i görüp gaza gelen, araç-silah görüp rüyalanan, transhüman poster görüp "ımfs sex" diye deliren, oyunu cyberpunk ekseninden çıkarmak için yapılan her hamleye alkış tutan tipler, şimdi twitter'da salavat zinciri kurmuşlar. hayatımda gamer komünitesi kadar tuhaf bir altkültür topluluğu görmedim. bunların bir nesil öncesi de böyleydi lol. youtuberların twitch yayıncılarının gazlamasına gelmek yerine objektif bir gözle fragmanlarda size neyi itelediklerine falan baksaydınız, o öyle demiş bu böyle demiş diye gazlanmak yerine oturup bilgiyi kendiniz temin etseydiniz oyun sizin için bir "balon", "fiyasko" haline gelmezdi zaten. kendi kendime "ne oldu paşinyan?" diye gülüyorum buna.

bu oyunun başına gelen, yayıncılar ve youtuberlar tarafından abartıldıkça abartılması ve milletin fikri olmasa nefes alamayacak ezberci kitlenin sonucudur. bunları yaşla ilintilendirmek kişisel komplekslerden ileri gelir, çünkü y jenerasyonu z jenerasyonu falan değil mesele. sadece bu sitede bile öyle genç arkadaşlar tanıştım ki, "bu nesil heb beyle" diyenin karşısına oturup nal toplatırlar. özgüvenli insan kimsenin aklına güvenmez, kendi idrakini kullanır. buraya gidip bilmem kim yayıncısının/youtuberının fikirlerini transkript etmek "özgüvenim yok, kendime güvenmiyorum" diye bağırmakla eşdeğer. bunun yanı sıra, adamın videoda söylediklerini dinlemek istesek, gider kanalına tıklar, bulaşık yıkarken, ev süpürürken, yolda yürürken bile açar dinleriz. niye sizin elalemin youtuberından çorduğunuz yorumları okumaya vakit ayıralım ki? şayet bir oyunu oynamadıysanız ve with commentary gameplay izliyorsanız, bunun akabinde de size mikrofon uzatılmış gibi illa da konuşacağım diyorsanız genelde başa gelen bu oluyor.

oyun buglı, oyun rpg dinamiği gelişebilir, oyun patch bekliyor, oyunda yapay zeka yerine bir adet kavun var. bunun dışında oyunun parkur sistemi muhteşem, haritası çok iyi, level design elementleri çok iyi (abi beni bul), karakterizasyon iyi, sanat yönetimi çok başarılı. yok fiyasko, yok balon, yok alaman bombası gibi sansasyonel dev dev cümleler kurma ihtiyacınızı anlıyorum ama her oyunun proları ve conları vardır. incelemeler de böyle yapılır. rica ediyorum illa yorum yapacağım diyorsanız biraz ign, gs falan okuyun.

genel olarak beynelmilel oyuncu camiası aşağı yukarı bahsettiğim reflekslerle hareket ettiğinden, oyuna dair alınan kararların (fps-tps kamera olayı, oyunun zorluk derecesi vs.) tasarımcının tasarrufunda değil, ilk oynadığı oyun witcher 3 olan çocuğun kaprislerine göre şekillenmek zorunda kalmıştır. patronlarının kamçısı altında developerların iki arada bir derede kalması da oyunu "bok gibi" ile "oha lan" arasında bırakmıştır. bunu her firma yapmıyor. örneğin from software'e senelerdir "çok zor oynayamıyoz" diye ağlarlar. from software de der ki "oynamazsan oynama avel". nihayetinde senelerdir taş gibi oyunlar koyarlar önümüze. kitlesi bellidir, bütün oyunculara değil, belirli bir niş kitleye hitap eder. bu konuda hemfikir olmayanınız yoktur sanıyorum. cyberpunk da ilk duyurulduğunda oldukça karanlık, oldukça akıllı, doğasına ihanet etmeyen bir oyundu. o zaman "lan witchercı çocuklar bunu ne gömecekler çünkü oynayamayacaklar, casual gaming için çok kompleks" demiştik. keşke o haliyle kalsaydı. cdpr de from software gibi tasarımcıya serbesti getirseydi, ayaklarını yere vura vura "bana ne VR istiyoruz" muadili emir cümleleriyle developerlara buyuran kitleler tasarımcının bir parametresi olmasaydı emin olun bu oyun çok daha ayakları yere basan bir hale gelirdi.

ne oyunlar geldi geçti, bir tanesi bile sony tarafından veto yemedi, fakat cyberpunk 2077 ps store'dan kaldırılmış. zira burada "hele bi' oturun soluklanın yeğenim" dediğimiz kitle öyle bir anlamlar yükledi ki, sanırsın kooperatifle arsaya girip dolandırılmışlar. sony de bu yükselen seslere aynı perdeden bir cevap verdi çünkü cancel culture artık hayatımızın maalesef bir parçası. yanlış anlaşılmasın, iadeleri sorgusuz kabul etmeleri oldukça anlaşılır; ancak oyunun bir daha ps store'da yer almaması, firma adına o kadar büyük bir olay ki, oyuna karşı hiçbir pozitif önyargım olmamasına karşın canım yandı doğrusu. patrona oh olsun da, tasarımcılara yazık olmuş.


+4 | 23-12-2020 15:23 - 24-12-2020 13:53
55. Oyunu youtube videolarından izlemeyip, oynayıp bitirmiş biri olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Oyunun hataları çok, zaten 2 haftadır oyunun içerisindeki hatalarla dalga geçiyor insanlar, onların üstüne söyleyecek bir şeyim yok. Müzikleri, karakter ve level dizaynı çok başarılı oyunun. Hikayesi de iyi denilebilir. Oyunu oynamak lazım tabii bunu farkedebilmek için, youtube'dan veya twitch'den izleyerek olmuyor.

Yalnız burada oyunu oynamadan, sadece youtube videoları veya twitch yayınları izleyerek gelip balondu patladı demek biraz gerzekçe geliyor bana. CDPR hiçbir zaman oyun dünyasına yön verecek bir oyun yapamadı. Youtube'dan izleyen arkadaşlar bilmez, witcher 3'ün ilk hali cp2077'den çok daha iyi değildi. Benim asıl şaşırdığım güncellemelerle çok daha güzel hale gelen witcher 3'den sanki hiç ders almamışlar. Umarım bir an önce var olan bugları halledip olacak dedikleri ama olmayan oyun elementlerini de ekleyerek zamanında Hello Games'in yaptığı gibi oyunu düzeltebilirler.


+2 | 23-12-2020 19:51
56. PS5'te oynadım ve bitirdim, yer yer beğendiğim anları olsada oyun benim için 10 üzerinden 6 maksimum olur. Önümüzdeki 1 sene içinde muhtemelen iddaa ettikleri eklentileri eklerler ama şimdiki halini güzel bulmamaktayım. Bu arada beğenmemin sebebi ise oynadığım son oyunlara nazaran farklı olmasıydı ambiyansın, değişiklik iyi geldi.

Senaryosu beni çok yordu. Her türlü konuşmaları yapıp herkesi dinledim ve notları okudum ama bazı muhabbeterin tekrarladığına şahit olunca yatırdığım vaktin pek değerli olmadığını gördüm. Eksiklikleri ve senaryosu hakkında yazacak çok şey var ama detaylara girip oynamayanlara spoiler vermek istemiyorum. Witcher 3'ten edindikleri tecrübeleri bildiğin Cyberpunk'a aktaramadılar. Neyse, yine aşırı hype yapılmış bir oyunun patladığına da tanıklık ettik ve hiç beklemediğimiz bir firmadan yaşadık bu şoku. CDPR'in birde konsol oyuncularını kandırıp/dolandırıp çalışmayan bir oyunu çalışıyor diye satmaları ayrı bir konu. Birde bu yaptıkları hareketi, ps4'ün ya da xbox'un kaldırmasını bekleyende suç diye CDPR'i savunanlar var. CDPR'in kendisi oyunun konsolarda gayet iyi çalıştığını söyledi halbuki.

Yazın muhabbeti çıkan ''crunch'' olayından sonra cyberpunk fiyaskosu ile CDPR'a olan güvenim gitti. Olan developer takımına oldu.


+1 | 24-12-2020 15:23
57. ost si oldukça başarılı olan oyun. zaten bir tek ost'si güzel sdkljfgh


0 | 23-01-2021 17:23
58. Bu oyunun geleceği kalmadı sanıyorum. Eski nesil konsollarda oynanabilir hale getirip, bir iki güncelleme çıkararak oyunu düzelttik diyecekler gibi geliyor.


+1 | 23-01-2021 21:08
59. çok büyük hype ile gelip çok büyük hüsranla sona eren oyun.


0 | 27-01-2021 01:18
60. benim için artık turnusol görevi görmeye başlamış bir oyun olmuştur kendisi. nerede biçare yorumlarını kendine saklaması gereken tip var, aşırı kurallı ve kısıtlı yorumlarıyla ya twitterdan ya twitchtan ya da youtube’dan sıfır objektiviteyle fikir beyan ederler. sonra bunları plotinus sanacak ölçüde fikirsiz, hayatında cin ali ve berber filden sonra kendisine yorum/aşırı yorum farkını aşılayacak, olaylara belirli bir mesafeden bakmayı öğretecek kitap mitap okumayan takipçileri, aynı yorumları daha boktan bir dil ve anlatımla tekrarlarlar. biz de böyle ekran karşısında “ne diyo olm bu, aşkm dolapta lansor ve rennie var getirir misin” diye mide kanaması geçiririz. aptala ve kendi aklına güvenmeyen insana mesele ister oyun olsun, ister sosyal bir konu olsun, asla saygı duymuyorum.


0 | 28-01-2021 16:48 - 28-01-2021 16:49
/6
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/6