Cyberpunk 2077 Twitch Sözlük

Cyberpunk 2077

21. Avrupa'nın en zengin oyun şirketi olan CD Projekt'in çıkaracağı oyun.


+1 | 17-11-2020 16:00
22. ilk ve ön sipariş verdiğim için muhtemelen beni pişman etmeyecek tek oyun. firmaya güven tam, konsepte güven tam, keanu'ya güven tam.

beklemedeyiz.


0 | 19-11-2020 22:33
23. büyük bir heyecanla beklediğim ancak hala ön sipariş vermediğim oyun. hala içimde sanki stokluymuş da bana kalmayacakmış korkusu var ama biliyorsunuz ki ay sonu cüzdan boş.


0 | 25-11-2020 02:57
24. kuvvetle ihtimal, daikatana'dan sonra patlayacak olan en büyük balondur kendileri. bak o kadar da açık ve net söylüyorum. beklentiyi çok yükselttiniz... keanu abinizi falan gördünüz çok şeyapmayın...

ha bu arada inşallah yanılırım da güzel dopdolu içeriğe sahip, görece küçük sayılacak bir firmadan çıkan oyunu saatlerce oynarım. ha benim oyun için gördüğüm en büyük sıkıntı first person kamera açısının olması. mutlaka 3rd person kamera açısı da şart olmalıdır diye düşünmekteyim bu tarz bir open world oyun için


0 | 26-11-2020 13:05
25. Nedense beni içine hiç çekmeyen bir oyun, teması bana göre değil.


0 | 26-11-2020 13:33
26. daikatana ile nasıl ve hangi bağlamda kıyaslandığını anlayamadığım oyun. biri, henüz yazılmamış oyunlarıyla alakalı oyun sektöründe olmayan mekanik yenilik müjdeleri veren ve abuk subuk "ingiltere kralı, rahmetli başkan kennedy, taçsız kral pele oynadı yoook böyle bir şey dedi" minvalinde immature reklam kampanyalarıyla şişirilen ve nihayetinde raflarda optimize dahi olamamış"oynanamayacak oyun" olarak yerini alan bir işti.

bir önceki girdimde oyunu önsipariş ile aldığım için pişman olduğumu söylemiştim. fakat bu tamamen metin yazarlığı ve senaryo kısmının yeterince politik altyapıya sahip olmayacağına yönelik şüpheciliğimden ileri gelen bir şeydi. buna karşın, daha önce rpg elementleri taşıyan 3 tane öncü oyun yapan ve cyberpunk ile alakalı hiç de büyük büyük söylemleri olmayan bir firmadan bahsediyoruz. halihazırda elimizde gameplay videoları da var, daikatana gibi adobe after effects ile yapılmış sinematikler değil. dolayısıyla olmuş, bitmiş bir oyunu, daha ortada oyunun o’su yokken palazlandırılan daikatana ile kıyaslamak oldukça ezberci bir tavır içinde vur deyince öldürmek oluyor, kusura bakmayın.

bu oyun patlarsa, oyunları hızlı tüketim nesneleri olarak gören kitleye hizmet edemediği için, yani tam olarak benim beklediğim gibi politik altyapısı bir cyberpunk (hem de rpg cyberpunk) oyununun niteliğini karşılayan türden, akıllı ve anlamlı olursa patlayacaktır. karmaşık gelecektir. milletin aklına rpg denince witcher, skyrim falan geliyor da anam babam rpg baldur’s gate serisidir, daha çağdaş bir seri olarak dragon age’dir. gta’nın rpg unsurlarıyla kıyaslanamayacak ölçüde karmaşıktır. bu oyunların hedef kitlesi de sınırlıdır. cyberpunk 2077’nin ilk videoları düştüğünde biz sevinirken “bu ne amggg” diyen çocuklar vardı mesela. şirket bu yüzden sanırım sıradanlaştırma kararı aldı. bu sebeple, araç ve silah gösterip keanu reeves ile çoluk çocuk gazladıkları türden sanki piyasada gta muadili yokmuş gibi bir oyun çekerlerse patlamaz. bizim yaş aralığı geliştiricilerin hedef kitlesinden çıkalı çok oldu. benim gibi "siberuzay teması bu mu lan" diyen maksimum bin insan falan çıkar, biz beğenmeyiz olacak olan bu.

not: bir şey daha söylemezsem içim rahat etmez. habire bağımsız geliştirici, ufak şirket muamelesi yapılıyor da bu da bilgi eksikliği. google'a girip avrupalı dev oyun şirketlerinin (mesela ubisoft) hisselerinin fiyatlarına bakın, sonra da cdpr'e. öyle küçük müçük değil, avrupa'nın en zengin oyun firmasından söz ettiğimizi anlarsınız. susayım da uçan kuşun kanadını kırmayayım dedim de taleworlds ile keanu reeves'in oynadığı, trafalgar meydanında interaktif reklamları asılı, kırmızı union jack otobüslerini boydan boya kaplamış, times'da ariana grande posteri yerine asılacak kadar olağanüstü bir bütçeye sahip oyun firmasını kıyaslıyorsunuz. kimden öğreniyorsunuz bunları, akıl sır erdiremiyorum.

edit: ilave.


+3 | 26-11-2020 13:45 - 26-11-2020 17:20
27. Tahminimce sanıldığı kadar mükemmel olmayacak bi oyun, insanların beklediği gibi mükemmel harikulade GTA 6'dan daha iyi olacak gibi değil de Gta 5 kafasına denk bi oyun gibi olacağını düşünüyorum


+1 | 26-11-2020 15:45
28. oyun ubisoft kokuyo


0 | 27-11-2020 13:41
/3
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/3