Adal Twitch Sözlük

Adal

1. Öncelikle amacım kimseye hakaret etmek ya da aşağılamak veya kötülemek değil olan şeyleri yazacağım sadece. Son zamanlarda kendisini ne yazık ki youtube çöplüğünden çıkmış bir şekilde twitchte görüyoruz. Neden mi böyle düşünüyorum? Bu kişi bir içerik hırsızı ve Enes Baturla aynı kefende. Hatta öyle ki çaldığı içerikleri sanki kendisininmiş gibi gösterdiği için, hakaret olsun diye söylemiyorum yaşı küçük kitlesi tarafından gerçek içerik sahibi linçleniyor. Bir çok örneği mevcut en basiti olarak bu iki videoya ve yorumlarına bakın (Orijinal içerik: https://www.youtube.com/watch?v=Pwj90iZLE08 Adal: https://www.youtube.com/watch?v=KkizMjd3vg8 ) Yorumlarda içerik sahibi adama "bu içerik adalın", "çaldın" filan yazıyorlar 2 gram ingilizceleriyle ama sıkıntı şu ki adal videoyu bu adamdan sonra çekti lul sorun tam olarak çalması da değil, içeriği kendisininmiş gibi göstermesi fakat buna ramen şuanda jahrein, zade ve toqtir gibi isimlere yanlaması, yanlayabilmesi de beni bir 6 yıllık twitch izleyicisi olarak rahatsız ediyor. Neden enes baturlara laf atılırken bunun yaptıkları görmezden gelinip şakşaklanıyor anlamadım açıkçası. Kendisi sayesinde sevdiğim adamlardan soğudum umarım rekkitze filan alınmaz.

adal'ın videosu: https://youtu.be/_zmA9jD_rQ4
warowl'un 3 yıl önceki videosu: https://youtu.be/FCXpcRSB_Ww
Kısacası;
Adalın neredeyse tüm bilgi videoları direkt bir çeviridir. Minecraft içeriklerinden bahsetmek bile istemiyorum onlar zaten direkt olarak kopyala yapıştırdan ibarettir.

Bunu buraya bırakıyorum
https://i.redd.it/8rl109byzly51.jpg
Adios


+8 | 15-11-2020 18:23 - 15-11-2020 19:33
2. minecraft içeriği kopyalayacak kadar yaratıcılıktan uzak olan birini kâle alıp eleştiremem, sadece onun bu çaresizliğine acırım. yazık kendi kendine çok sıkılıyor olmalı.


+4 | 15-11-2020 19:33
3. İçerik Polisleri geldi Dadidadi.... Hey dostum burası minecraft ve bir yaratıcılık söz konusu ama peki bu yaratıcılığın sonu var mıdır yoksa yok mud... oh wait aman neyse kimin ne yapıp ne yapmadığı umurumda değil eldeki içerik de tek düze o yüzden yaptığı işe saygı duyulur mu kişiden kişiye değişir neyse minecraft oynuyor genel olarak ne yapmasını bekliyorsun ki? Aleyna Tilki portallarından iyidir en azından diye düşünüyorum


0 | 16-11-2020 13:56 - 16-11-2020 13:58
4. 1.Kısım:
Kendisinin ilk yayın zamanlarında moderatörlüğünü yapıyordum. İlk zamanlar nasılsa şuanda da aynı şekilde kendisini bozmadan, yapmacık tavırlar takınmadan devam ediyor. İçeriklerine gelecek olursak artık çoğunluklu olarak Minecraft videoları yapıyor ve bana göre Minecraft tamamıyla sömürülmüş bir hale geldi. Aklına bir fikir geldiğinde bile başkaları senden önce yapmış olabiliyor. Özgün içerik diye çıkardığın şey çoktan suyu sıkılmış hale gelebiliyor. Bu nedenle artık içerik bulmaktansa olan içerikler üzerinden videolar sunmak insanların daha kolayına gidiyor. Buna ister çalmak diyin, ister faydalanmak, bana göre Türkçe olarak sunmak. Artık vanilla Minecraft kitlesi de genel olarak pvp düşkünü 12 yaş altı çocuklar olduğundan ve bu çocukların da yabancılardan videolar izleyip anlamasını beklemek saçma diye düşünüyorum. Adal gibi youtuberlar da bu içeriği dilimize uyarlıyor diye düşünebiliriz.

2. Kısım:
Büyümesini en çok istediğim kişiydi ki çok hızlı bir şekilde büyüdü. Bu izleyiciler Twitch'e de yansıdı tabi. Adal Twitch'de yayın yapmaya başladığında Youtube kanalı çok da büyük değildi. Chatte 20 kişi varsa herkes zaten birbirini tanırdı ve mantıklı sohbetler dönerdi. Fakat büyümeyle birlikte chatteki yaş ortalamasında da düşüş yaşandı. Twitch ortamını bilmeyen ve kuralları takmayan küçük yaşlı izleyiciler de toxicliğin dibini buluyorlar. Küçük yaşlı izleyicilerin çoğunda bu vardır ve suçun Adal'da olduğunu sanmıyorum. Onun dışında Adal herhangi birine kendi isteyerek de yanaşmadı. Zade videolardan tanıdı, Jahrein ve KendineMüzisyen turnuvada tanıdılar ve kendileri yanlarına çekmek istedi. 3-4 yayın beraber yaptılarsa ne olmuş daha da yapabilirler sevmiyorsan da izlemezsin olur biter. Hele ki şuan "Minecraft" dendiğinde hem yayıncı hem youtuber olarak akla gelen ilk isim Adal olunca başka kanalların minecraft içeriklerinde Adal'a rastlamak bana gayet normal geliyor.

Youtube kanalında ve canlı yayında oynadığı oyunlar eğlenceli geçiyor. En azından farklı oyunları da izletmeyi ve sunmayı başarıyor (Minecraft'ı dahil etmiyorum o size bağlı). Chate çok kafa yormazsanız Adal çoğu yayıncıdan daha samimi ve eğlenceli yayınlar yapıyor. Bence!!


+2 | 16-11-2020 17:46 - 16-11-2020 17:48
5. abi türkçe olarak sunmak diyosunda açıklama kısmına esinlendiğim video veya kanal gibi bir şey yapabilirdi


+3 | 16-11-2020 21:59 - 16-11-2020 21:59
6. ay gerçekten 2020 yılını devirirken fikri mülkiyet tartışmayalım ya.

"bazı" insanlar belirli bir mesai harcayıp, bilgisayarını "eskitip" iyi kötü bir içerik üretmeye, bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorlar. bu hem maddi hem de manevi bir emek vermek anlamına geliyor. altını çiziyorum, ortaya çıkan nanenin iyi ya da kötü olması tartışmanın konusu değil. siz birinin emek verip ortaya koyduğu bir işi doğrudan alıp kullandığınızda, ilk olarak o insanın vaktine, ikinci olarak o insanın o işi üretebilmek için harcadığı emeğe ve sermayeye sıfır yatırımla ortak oluyorsunuz demek bu.

hiçbir şey yapılmıyorsa dahi en azından insan kendinde etik olarak bir kaynak gösterme zorunluluğunu hissetmeli. n'olur başkasının emeğine ortak olmayı türlü türlü sebeplerle gerekçelendirmeye çalışmayın ya. bu mevzuda maalesef doğru tek.


+9 | 16-11-2020 22:15
7. Samimi bulmadığım ve gereksiz kasıntı olduğunu düşündüğüm kişi.


+2 | 16-11-2020 22:23
8. Büyümesini canlı canlı izleyip sevindiğim bir yayıncı hemde içerik üreticisidir. Büyümeyi hakeden yayıncılar arasında direkt girebilir, bir çok kişinin dar düşüncelerine kulak asmaması gerek.


0 | 25-11-2020 20:58
9. "bir çok kişinin dar düşüncelerine kulak asmaması gerek." İçerik çalana çalıyor demek, yaptığı yanlışları söylemek ve eleştirmek dar düşünceyse sende en büyük vasat sevicisin. Asılsız bir şekilde burada yapılan eleştirilere hakaret edercesine entry giriyorsun ve birilerinin "dar düşünceli" olduğuna karar verebiliyorsun. Yok öyle. Eğer savunduğun adamın savunulacak, övülecek yanı varsa onları yaz buraya daha doğru bir şekilde tanıtırsın kendini en azından. Eleştirilere "dar düşünce" diyerek direkt olarak fanboy olduğunu belli ediyorsun geçerli bir sebebin bile yok.


+1 | 07-12-2020 03:01 - 07-12-2020 03:02
10. içerik kopyalayıp tükürdüğü için gözümden düşen youtuber/twitcher. bir de kendisi içeriklerimi çalınıyor diye video çekmişti sadece kendisini acıyorum.

ayrıca bir tane örnek:
2 Arkadaşım Ben Oyunu Bitirmeden Beni Öldürmeye Çalışıyor | Speedrunner vs 2 Hunter
https://www.youtube.com/watch?v=OmEsxrZwnKc

kanal ismi: Dream/ Minecraft Speedrunner VS 2 Hunters
https://www.youtube.com/watch?v=kygSV5CJkO8


+1 | 08-12-2020 18:03 - 08-12-2020 18:03
/3
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın


/3