Twitch Sözlük

gündem

LadyEron

Twitch'te yeni türeyen ve şuan 200 küsür kişinin izlediği yayıncı. Yayın konsepti; artık kendini ne cinsiyete ait görüyorsa, cinsiyetine dikkat çekmesi sanırım. Bunun karşılığını da izlenme olarak alıyor. Ağzı aşırı bozuk. Homofobik birisi de değilim. Ama beni aşırı rahatsız etti ortam. Twitch gitgide Bigolive, Periscope, hatta Cam4 seviyesine hızla düşüyor.


+4 | 26-10-2019 04:31

levo

çoğu zaman sakinliğini koruyamayan
(bkz:)
riven oynayarak twitch'te belli bir lol kitlesine ulaşmış yayıncı. bu entry'mi de korkarak giriyorum, belki bir gün yayında bu başlığa girip bana hızlı bir rage atabilir kappa

knight online oynadığı zamanlar izlenmesi düşmüştür ama şuana kadar gelmiş en iyi knight online yayıncısıdır.

ayrıca
(bkz:)
'a da katılmıştır


+2 | 24-04-2018 20:21

x yayıncı şunu izliyor saçmalığı

Yayıncıların Youtube'dan izlediği videolar artık Youtube'da içeriği yapan kişinin videolarından daha fazla izlenme almaya başladı. Hadi diyelim yayıncıların oyun oynadıkları videolarını izlersin ki sistem toplamaya paran yetmediği için mantıklı bir açıklaması var. Zaten çoğu insanı yayın izlemeye iten şey bu. Ama benim anlamadığım bu x şu kişinin videosunu izliyor gibi videoları kimler niye izliyor merak ediyorum. Açıp neden orjinal içeriği izlemek yerine yayıncıyla beraber izleme gereksinimi duyuyorlar? Hatta bazılarına bakıyorum milyonlar izleniyor sadece adam gülümsüyor video hakkında da konuşmuyor bile. Enteresan bir olay ve bu yayıncıların izlediği içerikleri yayınlayan arkadaşlar para kazanıyor bu olaydan. Peki bu paraları direkt içeriğin sahibinin kazanması gerekmez mi? Müzik telif olaylarında hassas olan Youtube bu durumlarda pek hassas değil gibi sanki.


0 | 10-12-2019 09:10 - 10-12-2019 09:14

Steam

En popüler online, oyun satın alma platformudur. Kurucusu Gabe Newell'dır. Aynı zamanda ilk sözlük yazarlarındandır @steam


+3 | 27-04-2018 00:32

Gamer olmaya adım attığınız ilk oyun

ben geymır değilim sadece oyun oynuyorum


+1 | 17-05-2018 22:35

sözlük yazarlarının en sevdiği yayıncı

kesinlikle cansungur arkasından da jahrein.


+16 | 21-04-2018 13:53

facebooka geçenlerin çok büyük hata yapmış olması

Bir sözleşmeden bahsediliyo, o zaman sen bu noktada kurumun ya da platformun partneri değil çalışanısın aynı televizyon kanallarında çalışan sunucular, oyuncular falan gibi. Herkes de çok rahat bir şekilde niye bağış atmalıyım sana diye sorar adama. Bağış için ortada mantıklı hiçbir açıklama kalmıyo.

Millet bunu ayıkırsa ve bu adam ne olursa olsun bu yayını yapmak zorunda, çünkü sözleşmesi var facebookla derse haklı olarak bağış atmaz. Hangi sektörde maaşlı, sözleşmeli çalışan üstüne bi de tüketiciden bağış istiyo ya da bekliyo? Belki hizmet sektörü, ama o da bireysel ilgi alakayla alakalı bir durum, işin doğası gereği öyle bi durum olamaz herkes topluca izleyici işte. Bana kalırsa hali hazırda twitchte abonesi iyi olan adamlar kesinlikle gitmemeliydi veya gitmeyen varsa ilerde gitmemeli, öte yandan bir şekilde hata yapıp gitmiş olan veya paraya ihtiyacı olduğu için giden de 1 yıl sonunda sözleşme süresini doldurup geri dönmeli.

Yani belki twitchin politikalarını bahane ediyosunuz ayağına yediniz milleti ama twitch önceden çok mu farklıydı sanki birçok konuda? Madem tepkin var ve platform değişmek istiyosun sözleşme falan yapıp platformun çalışanı olmak yerine sadece kullananı ve partneri ol, dolu platform var. Bahsedilen teşvik parası falan da değil, sözleşme. Bi de bunu bile bile insanlardan bağış dilenmeye devam ediyolar ya da edicekler..gerçekten kimsede konu para olunca insanlık namına bişey kalmıyo, ve ilginçtir insanlık adına atıp tutuyolar da..


+1 | 10-11-2019 22:40

itopya.com

Sponsoru oldukları twitch yayıncılarının bile chat'inde bahsi geçtiğinde birçok kişinin "itopya pişmanlıktır" yazdığı firma.


+2 | 24-08-2019 21:04

Bağış ve dilencilik

Yayıncılık yapan insanlara bağış atarak destek oluruz.
Bunun için ölçü nedir
1-içerik kalitesi
2-yayıncının muhabbeti-oyun bilgisi ve yeteneği gibi bizi kendisine bağlayacak özellikleri olması gerekir.
fakat türk yayıncılara baktığımızda durum değişiyor.

eleman yayın açmış takipçi sayısı 100-200 civarında hadi en baba 2000-3000 olsun diyelim.
anlık izleyici sayısı 20-30 zor oluyor ama bir bakıyorsun kocaman bağış çubuğu açmış öyle az boz da değil 10.000 tl toplamaya çalışanlar var. üstünde yazıyor ekipman alacağım destek-ev geçindirmek için destek vs vs


adama sorarlar hemşehrim burası dilenme yerimi git adam gibi bir işe gir demezler mi?
özellikle bayan yayıncılar bu işi çok yapıyor ama kıl kuyruk yapan erkekler de var
daha içeriği yok ekipmanı yok herhangi bir meziyeti yok ilk yayınında destur demeden donate bar yapıştırmış ekrana para istiyor.
bağış adı üstünde insanların içlerinden gelerek vereceği ücret-destektir
sizin yaptığınız ise dilencilik gidin cami avlusuna bari yapmışlar makyajı kafalar 1 milyon insanların gözüne soka soka ayıptır yahu. twitch tv ruhuna aykırı işler bunlar.

pintipanda gibi kitlesi oluşmuş bir insan ben hiç görmedim donate bar açtğını
egzolinas mesela adam 200 zor izleniyor ben bir kere insanların gözüne soka soka donate istediğini görmedim. zaten adamlar içeriği çok iyi izlediğin zaman destek olmak geliyor içinden oluyorsun.
rauf diye bir şişko var mesela jahrein tarafından küfür yiye yiye tanındı.
o kadar geniş ki anasına sövüldüğü zaman gülüyordu ve evet o geniş arkadaş her yayınında donate bar açıp geçimine destek istiyor. nasıl küçük veletler youtuber olmaya özeniyorsa üstte anlatmaya çalıştığım tipler de aynı şekilde twitch tv yi geçim kapısı olarak görüyor. ve bu işi dilenerek yapıyor.

son sözüm şu dur.
yayın aç içerik geliştir senin bir özelliğin var ise zaten izleyici fark eder sana destek olur hiç bir vasfın olmadan insanlardan para dilenme.

özellikle-irl yayınları yapan embesiller çok pis dileniyor medine dilencisinden beterler


+16 | 05-01-2019 07:17

oğuz sasi

2012'de bir arkadaşımın facebookta Oyunları Seviyoruz grubuna almasıyla twitch platformunu sayesinde tanıdığım yayıncıdır.Çok eğlenceli bir kişiliğe sahiptir birçok kez facebook grupları ve twitchten banlandığı için şuanda daha az tanınmaktadır yayınlara hala devam etmektedir güncel twitch adresi ''twitchsasi'' dir.


+4 | 16-05-2018 23:29 - 22-05-2018 17:05
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın