Twitch Sözlük

gündem

lynxcerezlol

malkaç adıyla bilinen tcl koçu. bana göre tcl'in gördüğü en iyi koçlardan bir tanesi. sabah kuşağı saatlerinde yaptığı yayınlarda lol oynuyor fakat oyundan çok muhabbeti sarıyor. akirayla edi ile büdü gibi olsalar da fena boş yapıyorlar vazgeçemiyorsun...


0 | 01-03-2022 13:46

tmonrein

değeri verilmeyen yayıncılardan biridir, son derece naziktir ve mafia oyununu 13 defa bitirmesiyle ünlüdür.


0 | 11-09-2021 16:36

irlandas

Dünya üzerinde bulunan en iyi yayıncı


+8 | 02-06-2020 21:20 - 28-09-2020 23:17

jahrein

oturduğu yerden para kazanıyor seemsgood


+78 | 20-04-2018 01:41

amouranth

instagram'da aşırı güzel fotolarla 650k takipçiye sahip twitch yayıncısı. yayınları 1-2k arası izleniyor. sanırım instagram fenomeni gibi bi şey.

fotoğrafları haricinde ASMR yayınlarıyla ilgileniyorum. bu konu hakkında yetenekli olduğunu düşünüyorum. offline olduğu zamanlarda ASMR yayınlarını tekrar yayın olarak açıyor.


0 | 26-04-2018 22:29

annadeniz

Twitchte gördüğüm Elanurdan sonra en abartılan yayıncı olabilir.
1 Dakika bile izleyemiyorum yayınını çünkü ciddi anlamda samimiyetsizlik akıyor.
Belki izleyenleri yargılamak bana düşmez fakat empati yaptığımda da izlemek için bir sebep bulamıyorum ne yani olayı nedir bu kadının? Aaa pardon sadece kadın olması yetiyordu izlenmek için twitchteydik pardoooon içerik falan aradığım için çok özür dilerim arkadaşlar cidden unuttum Twitchte olduğumuzu.
(Şimdiden cinsiyetçi filan diye yargılanıcağımı hissediyorum şunu söyliyeyim cinsiyetçilikle alakam yok sadece olanı yazıyorum sad but true..)


+4 | 26-01-2020 22:18

oğuz sasi

2012'de bir arkadaşımın facebookta Oyunları Seviyoruz grubuna almasıyla twitch platformunu sayesinde tanıdığım yayıncıdır.Çok eğlenceli bir kişiliğe sahiptir birçok kez facebook grupları ve twitchten banlandığı için şuanda daha az tanınmaktadır yayınlara hala devam etmektedir güncel twitch adresi ''twitchsasi'' dir.


+6 | 16-05-2018 23:29 - 22-05-2018 17:05

Sizce Yeni Yayıncılar Ne Yapmalı

Torpil bulmaya çalışsınlar thats all


+8 | 19-05-2018 23:31

reklamı twitch kendi basıyor dümeni

Yayıncılar eğer isterlerse aralıklı reklam yayınlamayı panelden kapatabiliyorlar. İlk gösterim reklamları hariç abone olmayanlara reklamsız bir yayın yapılabiliyor mu? Evet. Yani size bir yayıncı "reklamı ben basmadım Twitch kendisi basıyor" diyorsa pratikte yalan söylüyor. Bu "ben osurmadım, götüm osurdu" demekle eşdeğer. Zira yayıncı panelinde bunun ayarı mevcut. https://i.imgur.com/3jeIKdS.jpeg Sadece kelime oyunu yapılıyor. Çünkü yayıncı panelden reklamların sıklığını ve süresini bir kez ayarladığında otomatik olarak bu reklamlar yayınlanıyor. Yani yayıncının yayın sırasında manuel olarak panelden "reklam yayınla" butonuna basmasına gerek kalmıyor. https://i.imgur.com/PGUg9Ju.jpeg Evet teoride reklamı yayınlayan yayıncı değil, otomatik olarak Twitch yayınlıyor ancak reklamları aktif eden, reklamların uzunluğunu ve sıklığını ayarlayan yayıncının kendisi.

Türkiye'de yayın yapan yayıncılar yıllardır reklam gelirlerinin yurt dışına nazaran daha düşük olduğundan dem vuruyordu. Haklı bulduğum bu isyanın nihayet bir getirisi oldu. Twitch geçtiğimiz aylarda Türkiye'de iştirak ve partner kanallar için reklam gelirini arttırmaya yönelik bir kampanya ve bunun organize edilebildiği bir panel getirdi. Ancak bir şartla. Daha fazla reklam yayınlamanız lazım. Twitch reklam sıklığı ve süresini arttıran iştirak yayıncılara %55'e kadar ekstra reklam geliri vadediyor. Partner yayıncılarda bu oran özel tekliflerle %50 ile %150 arasında değişiyor. https://help.twitch.tv/s/article/ads-incentive-program?language=tr

Yani bunu yapmaya yayıncıları teşvik ediyor. Çünkü bilinenin aksine tıpkı diğer sosyal medya platformlarında da olduğu gibi Twitch'in de ana gelir kaynağı reklam. (Ne satın alınan bitler, ne de abonelikler Twitch'in gelir pastasının büyük kısmını oluşturmuyor). Yayıncılar açısından abonelik eskisi kadar getirisi olan bir gelir kalemi değil. Yayıncı gelirlerinde abonelik ücretleri Türkiye'de yerelleştirilmeden önce 5$ (93 TL) iken Mayıs 2021'den beri 10 tl. Bunun sadece 2-3TL'si yayıncıya gidiyor.

Bu yeni reklam teşvik programında isterseniz en abartılı haliyle 1 saatte 8'er dakikalık aralıklarla toplam 3'er dakikalık 8 reklam arası yayınlayabiliyorsunuz. En basit haliyle yayıncı isterse 60 dakikalık yayının yaklaşık 24 dakikası reklam, 36 dakikası yayın şeklinde olabiliyor. 3 Dakikalık reklamların ortalama 30'ar saniyelik reklamlarla 6 reklama tekabül ettiğini düşünürsek bu saatte 8x6 toplam 48 reklama tekabül ediyor. Dolayısıyla 1 saatte 48 reklam izleyiciler tarafından en istenmeyecek ve en çok tepki çekecek senaryo. Ancak yayıncıların da en çok tercih edeceği ve maalesef ettiği senaryo. Bu senaryoda pleb izleyici kavramı da tamamen bitiyor. Zira artık abone olmayan ve cebinden para çıkmayan izleyiciler de gayet izledikleri yayıncılara ve dolayısıyla Twitch'e para kazandırabilir hale geliyor.

Peki yayıncı tarafında "attığın taş, ürküttüğün kuşa değiyor mu?" işte orası tartışılır. Bu getirinin haliyle bir götürüsü de olacak. Abone olan sınırlı bir kesim dışında kimi çözümü Adblock'da kimi de unfollowda buluyor. Zira izleyiciye 1 saat içinde 24 dakika (48 reklam) izleterek ünlü düşünür Şahin K.'nın da dediği gibi "istersen seve seve istersen s.. s..." demiş ve aboneliği dayatmış oluyorsun. Dolayısıyla "reklam izlemek istemiyorsanız abone olun" diyerek zorbalık yapıyorsun. Çünkü bu senin elinde. Reklamı kapatabilir ya da azaltabilirsin. Örnek arayan varsa ben kendi kanalımda reklamları kapattım. Yayıncıların bence burada gözden kaçırdığı en büyük detay, istisnalar dışında her izleyicinin takip ettiği tek bir kanal yok. Düzenli izlenilen her kanala reklam izlememek için abone olmak, dar gelirli kişiler için belli bir süre sonra ciddi bir maliyet haline gelebilir. Benim aylık düzenli abone olduğum 10-15 arası yayıncı mevcut. Hiç birine de reklam izlememek için abone olmuyorum, sevdiğim ve destek olmak için abone oluyorum. Ayrıca abonelik yakın zamana kadar sadece reklam izlememek için tercih edilen bir şey değildi. Altı çok daha doluydu. Kaldı ki abone olsanız dahi ilk gösterim reklamını izleyebiliyorsunuz. Defalarca tecrübe ettim. (Nihayetinde Twitch serverları belediye hayratı değil. Sunucu masrafını çıkartması gerekiyor. Abone olsan dahi bir kere reklam izleyeceksin)

Bu durumu Youtube'da da reklam var diyerek geçiştiren yayıncıların atladığı çok önemli bir şey daha var. Youtube'da reklam izlediğinde video ile ilgili bir şeyi kaçırmıyorsun. Videoya kaldığın yerden devam ediyorsun. Ancak Twitch canlı bir platform. Akan bir yayında reklam izlediğinde o anı kaçırıyorsun. Yayın bütünlüğünü kaybediyor. Bu bir kaç kez yaşandığında rahatsız etmeyebilir. Ancak her 8 dakikada 6 reklam bir süre sonra can sıkabiliyor. Reklam veren sayısının ve reklam çeşitliliğinin Twitch Türkiye özelinde az olduğunu düşünürsek aynı reklamları devamlı izlemek izleyici açısından daha da boğucu. Ayrıca 17 TL'ye Youtube Premium üyesi olduğunda tüm kanallardaki reklamlardan muaf oluyorsunuz. Ve maalesef Youtube Premium alternatifi olan hizmet bilinenin aksine Twitch Prime değil Twitch Turbo ve bunun ücreti de aylık 11 dolar yani şuan için 200 TL. Bunun yerine aynı fiyata 20 kanala abone olabilirsiniz. Asla rekabetçi bir fiyat değil. Özetle Twitch Turbo'nun fiyatı Youtube Premium gibi henüz yerelleştirilmiş değil. Globaldeki ücreti ödemek zorundasınız.

Son olarak yeni ve az izlenen yayıncılara Twitch Turbo fiyatı yerelleştirilene kadar maximum yoğunlukta reklam önermiyorum. Sizinle yeni karşılaşmış bir izleyiciye uzun reklamları yoğun sıklıkla servis ettiğinizde izleyici size bir daha geri dönmemek üzere gidebilir. Yayınınız o an çok eğlenceli olsa dahi izleyicinin antipatisini kazanabilirsiniz. Sonra Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da olursunuz. Aksine Türkiye'deki yayıncıların çoğunun yoğun reklam yayınladığı bu dönemi fırsat olarak görebilir ve hiç ekstra reklam yayınlamayarak krizi avantaja çevirebilirsiniz. Reklam sayısı ve süresini abartılı arttırdığınızda chatte sürekli pleb & sub izleyiciler arasında "bu kaçıncı reklam", "o zaman abone ol dana" tartışması oluyor. Tabi işin komik tarafı aboneler, abone olmayan pleb izleyicilerin yayıncıya artık kendilerinden daha fazla para kazandırdıklarının farkında değiller. Yayıncı da bir süre sonra reklam tepkilerine cevap vermekten yayınını rahat yapamayabiliyor.

Peki "suçlu" kim? Ürününü/hizmetini daha fazla kişiye satmak için reklam verenler mi, kendi reklam gelirini arttırmak için yayıncılara ekstra gelir vadederek daha fazla reklam yayınlamaya teşvik eden Twitch mi, belirli bir havuz dışında kimseye sponsor olmayan şirketler mi, sponsor bulamadığı için sırtını izleyicisine dönüp saatte 48 reklam yayınlayarak izleyici kerten yayıncı mı, birden fazla kanala abone olacak parası olmadığı için abone olmayıp Adblock kullanan izleyici mi, yoksa ekonomimizi bu kadar kötü hale getirenler mi?

Bence izleyicilerin de daha anlayışlı olması, yayıncıların da yeni reklam modelinin suyunu çıkartmayarak orta yolun bulunması lazım.


0 | 01-12-2022 04:57 - 01-12-2022 20:11
bizi takip edin    
iletişim için       

Canlı yayın